Zamknij

Dofinansowanie remontów z KPO. Nawet 50 procent kosztów

12.07.2022 14:54

Środki z Krajowego Planu Odbudowy posłużą między innymi do dofinansowania remontów i termomodernizacji budynków wielorodzinnych. Zwiększenie efektywności energetycznej ma być jednym ze sposobów na przeprowadzenie transformacji energetycznej i uniezależnienie się od surowców z Rosji.

Ursula von der Leyen. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Krajowy Plan Odbudowy po rocznym opóźnieniu związanym z wyrażanymi przez Komisję Europejską zastrzeżeniami do stanu praworządności w Polsce został w końcu przyjęty. Odblokowało to przyznane naszemu krajowi środki. Przede wszystkim zostaną one wydane na inwestycje związane z ochroną klimatu – w tym na zwiększenie efektywności energetycznej w budownictwie.

Według projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych rozpatrywanej przez rząd wprowadzony zostanie grant termomodernizacyjny na „głębokie i kompleksowe termomodernizacje”. Dofinansowanie ma wynosić 10 procent kosztów inwestycji.

Grant termomodernizacyjny dla budynków wielorodzinnych. Pieniądze z KPO

Grant termomodernizacyjny to nie jedyna nowość, jaka pojawi się dzięki KPO. W projekcie ustawy jest też mowa o grancie OZE, polegającym na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii. Grant ma wynieść 50 procent kosztów przedsięwzięcia.

Wprowadzony ma być też grant MZG (mieszkaniowy zasób gminy), z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy. Zaproponowano też m.in. dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla inwestycji realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat, polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne. Przewidziano też wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy, czyli do 2026 roku, zostaną zrealizowane inwestycje w około 6000 budynkach. Inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji przeprowadzone zostaną w 1275 budynkach, remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych ze wsparciem grantu MZG w 1885 budynkach, remonty lokali komunalnych w budynkach poddawanych termomodernizacji lub remontom w 940 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych – w 1800 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w nowo budowanych budynkach TBS/SIM – w 100 budynkach.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych stanowi przede wszystkim realizację działań związanych ze wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wypłata kolejnych transz środków uzależniona jest od wypełniania warunków kolejnych kamieni milowych.

loader

RadioZET.pl/PAP