Drożyzna na rynku żywności. „Podnoszą ceny z miesiąca na miesiąc”
W pierwszym kwartale tego roku większość monitorowanych przez POHiD kategorii produktów podrożała u dostawców dwucyfrowo. Masło roślinne stało się dwukrotnie droższe, mięso drobiowe zdrożało o 40 procent, a wieprzowe o 30 procent. W przyszłości należy spodziewać się jeszcze większej drożyzny – uważa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Władimir Putin rozpoczął wojnę ekonomiczną z Zachodem już w czerwcu 2021 roku – wynika z analiz ekonomistów banku Pekao. Manipulując cenami surowców, przede wszystkim gazu, przyczynił się do wzrostu inflacji i cen. Gdyby nie „putinflacja”, w marcu zamiast spadku wartości pieniądza na poziomie 10,9 procent mielibyśmy odczyt w okolicach 6 procent.
Wysokie ceny surowców energetycznych oraz niepewność rynków po wybuchu wojny sprawiły, że rosnąć zaczęły ceny żywności. I to w tempie, które nie było notowane od dawna – POHiD poinformował, że producenci i dostawcy żywności podnoszą je z miesiąca na miesiąc.
Żywność szybko drożeje. Raport Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji stale monitoruje hurtowe ceny produktów spożywczych – analizowane są najpopularniejsze towary, najczęściej kupowane przez Polaków. Z danych zebranych od stycznia do marca 2022 roku wynika, że ceny większości produktów odnotowały dwucyfrowe wzrosty.
POHiD poinformował, że podwoiła się cena oleju roślinnego, mięso wieprzowe zdrożało o 30 procent, a drobiowe o ponad 40 procent. Cena jaj wzrosła o 20 procent, a masła i mleka o ok. 10-12 procent.
- Potwierdzają się nasze obawy z początku roku, kiedy zwracaliśmy uwagę na narastającą presję cenową i zapowiedzi drożejących produktów spożywczych, które sygnalizowali nam dostawcy. Skalę problemu dodatkowo zwiększa wojna na Ukrainie i utrzymujące się problemy z podażą niektórych surowców czy towarów – skomentowała wyniki badania Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Analitycy POHiD nie wykluczają dalszego wzrostu cen, wynikającego między innymi ze zmniejszonej dostępności zbóż oraz najwyższych w historii cen transportu. Sieci handlowe dążą do amortyzowania rosnących cen produktów spożywczych, ale możliwości takiego działania wyczerpują się przy tak wysokiej skali wzrostów – ceny w sklepach będą musiały wzrosnąć.
Część z produktów będzie drożała nawet szybciej, niż ceny hurtowe. Ceny detaliczne niektórych podstawowych produktów spożywczych jak m.in. jaja, cukier, makarony, olej roślinny czy mięso wieprzowe i drobiowe są dzisiaj o od 50 procent do nawet 150 procent wyższe niż na początku ubiegłego roku.
Pomagać innym można nawet pomimo wysokich cen i galopującej inflacji – wystarczy podczas rozliczania PIT przekazać 1 procent podatku na Fundację Radia ZET.
RadioZET.pl/POHiD