Zamknij

Duże ograniczenie wypłat z bankomatów. Nowe, niższe limity

18.08.2022 14:39
bankomat Euronetu
fot. Marek BAZAK/East News

Z bankomatów Euronetu nie będzie już można wypłacić jednorazowo więcej niż 800 zł. Osoby, które będą chciały wycofać wyższe kwoty, będą musiały zrobić to wykonując kilka operacji.

Bankomaty Euronetu dostały nowe limity gotówki, przez co będzie ciężej wypłacić większe kwoty. Operator podjął decyzję o obniżeniu kwoty jednorazowej wypłaty z 1000 zł do 800 zł. Utrudnienie dla klientów zostało wprowadzone, żeby polepszyć sytuację finansową operatora.

Ograniczenie nie będzie obowiązywać osób używających kart wybranych banków, które mają z Euronetem podpisane umowy określające indywidualnie limity wypłat. Dla sporej grupy klientów wypłata większych kwot zajmie jednak więcej czasu. Decyzja nie jest związana z zapowiedzianym wdrożeniem limitu wysokości transakcji dokonywanych gotówkowo, który ma zacząć obowiązywać w 2023 roku.

Nowy limit wypłat z bankomatów Euronetu. Większe sumy tylko „na raty”

Wprowadzenie niższego limitu potwierdziło serwisowi Bankier.pl biuro prasowe Euronetu. Ograniczenie dotyczy wszystkich rodzajów autoryzacji, także tych bez wykorzystywania karty.

- Obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIK-a – poinformował operator sieci bankomatów.

Ograniczenie miało zostać wprowadzone ze względu na coraz wyższe koszty prowadzenia biznesu i chęć poprawienia wyników finansowych.

- Stawki, jakie otrzymujemy od organizacji płatniczych i banków, nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty, a sytuację pogarszają ostatnie wzrosty kosztów związane z niezależnymi od nas czynnikami makroekonomicznymi. Wprowadzenie limitu umożliwi utrzymanie stałego poziomu gotówki w urządzeniach, co przełoży się na ich akceptowalną dostępność w danej lokalizacji – dodało biuro prasowe.

Niższy limit jednorazowej wypłaty oznacza, że klienci chcący wypłacić wyższe kwoty będą musieli rozłożyć to działanie na kilka operacji. O to właśnie chodzi: Euronet pobiera opłatę od każdej wypłaty. Zazwyczaj jest to około 1,2-1,3 zł, które za wypłacenie gotówki swojemu klientowi płaci jego bank. Za dwie operacje wycofania gotówki pobrane będę dwie takie opłaty. Dla operatorów to czysty zysk.

Z powodu malejącej opłacalności prowadzenia sieci bankomatów liczba punktów, w których można wypłacać pieniądze, systematycznie maleje. Według danych NBP w całej Polsce pod koniec i kwartału 2022 było 21 210 bankomatów. Pięć lat wcześniej liczba ta była wyższa o 10 procent.

RadioZET.pl/Bankier.pl

CMjBQLDAsUGw=