Zamknij

Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Jacek Sasin podpisał porozumienie

31.10.2022 10:57

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin i przedstawiciele resortu handlu, przemysłu i energii w Korei Południowej podpisali umowę ws. atomu. Kraje mają współpracować przy projekcie budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.

Sasin podpisał umowę ws. atomu
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Jacek Sasin podpisał porozumienie z ministrem Lee Chang-Yang. Równolegle firmy PGE, ZE PAK i koreańskie KHNP podpisały w w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

Elektrownia jądrowa w Pątnowie

Strony - ministerstwa - zadeklarowały w porozumieniu, że dołożą starań, aby określić zakres współpracy i agendę projektu w Pątnowie, a następnie przygotują zaktualizowaną wersję porozumienia. Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. - Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte - wyjaśnił Sasin.

1 listopada przewidziana jest wizyta wicepremiera Jacka Sasina w południowokoreańskiej elektrowni jądrowej Shin-Kori.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki "elektrownie atomowe będą pomagały nas uniezależnić od kaprysów rynkowych, giełdowych i pogodowych". Zapowiedział, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych. Dodał, że budowa elektrowni atomowych nie wyklucza rozwoju pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. - Musimy mieć jednak stabilną energię, którą dziś zapewnia węgiel – mówił Mateusz Morawiecki. 

loader

RadioZET.pl/PAP