Obserwuj w Google News

Emeryci wzbogacą się o wartość 500 plus. Zapowiedź rządu na 2023 rok

2 min. czytania
02.11.2022 08:09
Zareaguj Reakcja

- Szacujemy, że na przyszłoroczną waloryzację ren i emerytur przeznaczymy blisko 42 mld zł – zadeklarowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To kwota, która co roku wydawana jest na wypłaty 500 plus.

Marlena Maląg
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Emerytury z powodu wysokiej inflacji i drożyzny w sklepach tracą na wartości: za otrzymywane świadczenia można kupić coraz mniej. Pokazuje to Indeks Koszyka Dudy, który przy okazji jasno odpowiada na pytanie,  kto bardziej opłaca się emerytom: PiS czy PO. Wysokie tempo wzrostu cen wymusiło przeprowadzenie wysokiej waloryzacji: w 2023 roku świadczenia seniorów mają wrosnąć łącznie o 42 mld złotych.

Waloryzacja o 500 plus. Emeryci dostaną 42 mld zł więcej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur, ustalając ją na poziomie 13,8 procent. Premier Morawiecki przyznał, że podwyżka będzie prawdopodobnie jeszcze wyższa z powodu szalejącej inflacji. Ekspert emerytalny wyliczył dla RadioZET.pl, ile rzeczywiście może wynieść waloryzacja w 2023 roku.

Podwyżka ma być realizowana metodą procentowo-kwotową: waloryzacja nie będzie mogła być niższa niż 250 zł. Z tego powodu najniższe świadczenie wzrośnie do kwoty 1588,44 zł brutto. Ta zasada będzie jednak obowiązywać tylko seniorów, którzy wypracowali prawo do co najmniej emerytury minimalnej.

- Każdy, kto wypracował minimalne świadczenie może być pewien, że jego emerytura będzie podniesiona o przynajmniej 250 zł. To wszystko dzięki zastosowaniu mechanizmu waloryzacji kwotowo-procentowej, która dla seniorów jest najkorzystniejsza - podkreśliła minister Maląg.

Redakcja poleca

Emeryci będą mogli liczyć także na wypłatę 13. i 14. emerytury, przy czym dokładne zasady przyznawania tej drugiej są jeszcze przygotowywane. Niewykluczone, że z powodu wysokiej inflacji podniesiony zostanie próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia w pełnej wysokości.

Jak dodała Maląg, "dzięki rozsądnej polityce finansowej rządu w przyszłym roku na konta emerytów i rencistów wpłynie też 13. i 14. emerytura".- Łącznie na wsparcie finansowe seniorów w przyszłym roku przeznaczymy dodatkowe 70 mld zł - poinformowała minister Maląg.

RadioZET.pl/PAP