Zamknij

Seniorów czeka zastrzyk gotówki. Przegląd zmian w 2022 roku

11.02.2022 14:59
Seniorów czeka zastrzyk gotówki
fot. Marek BAZAK/East News

Szykują się zmiany dla seniorów w całym 2022 roku. Najpierw niższy PIT, potem waloryzacja, trzynastka i czternastka. Oto przegląd zmian, które czekają emerytów.

Emerytury po waloryzacji w marcu 2022 roku będą wyższe. Ale na tym nie kończą się podwyżki dla seniorów. Część z nich już od stycznia dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku wprowadzonej przez Polski Ład otrzymuje wyższe świadczenia na rękę.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, w tym roku obok trzynastki seniorzy znów otrzymają czternastkę, która – jak wcześniej informował rząd – miała być jednorazowym świadczeniem. Poniżej wyjaśniamy, na jakie świadczenia i podwyżki mogą liczyć seniorzy w 2022 roku.

Emerytura bez podatku, ale z pełną składką

Pierwszą reformę dla seniorów wprowadził Polski Ład. Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł, co oznacza, że emeryci i renciści płacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Korzyści z reformy podatkowej pozostają jednak w cieniu nieodliczalnej w PIT składki zdrowotnej. Każdy senior otrzyma świadczenie pomniejszone o 9 proc. składki na ZUS, której nie będzie można odliczyć w PIT.

Straty wynikające z reformy składki zdrowotnej będą większe od zysków z wyższej kwoty wolnej już przy kwocie 4,9 tys. zł brutto. Rząd zapowiedział jednak, że emeryci, podobnie jak pracownicy na etacie, zostaną objęci ulgą dla klasy średniej, dzięki której mają wyjść „na zero”. Wciąż czekamy jednak na szczegółowe założenia obiecanych poprawek w Polskim Ładzie.

Rekordowa waloryzacja w marcu kontra inflacja

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 11 lutego 2022 roku poinformował o wskaźniku waloryzacji rent i emerytur. Ten z kolei zależy od wzrostu płac w gospodarce i inflacji. Rekordowa drożyzna i wskaźnik wzrostu cen sięgający dwucyfrowego wyniku sprawiły, że seniorzy od marca 2022 roku pobierać będą nieco wyższe świadczenia.

Emerytury, zgodnie z deklaracją rządu, wzrosną o 7 proc. Najniższa emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto. Choć jest to „hojna” waloryzacja w zestawieniu z symbolicznymi podwyżkami w latach ubiegłych, to niewykluczone, że nie będzie ona w stanie zrekompensować seniorom kosztów drożyzny. Wskaźnik inflacji w grudniu minionego roku wyniósł 8,6 proc.

Trzynastka i znów czternastka

Trzynaste świadczenie to ustawowo zagwarantowana seniorom wypłata, która w 2022 roku wyniesie tyle, ile minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto.

Niespodzianką dla świadczeniobiorców jest kolejna czternastka, którą dostaną seniorzy wpisujący się w kryterium dochodowe. Czternastkę w pełnej wysokości 1338,44 zł brutto otrzymają seniorzy, którzy nie przekroczą danego progu dochodowego. W 2021 roku była to kwota 2900 zł brutto. Pozostali otrzymywali „czternastkę” pomniejszoną - zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

RadioZET.pl

CMjBQLDAsUGw=