Zamknij

Emerytury wzrosną bardziej, niż zapowiadał rząd. Wiemy kiedy decyzja o waloryzacji

10.02.2022 08:13

Wysokość świadczenia dla seniorów będzie zdaniem „Rzeczpospolitej” wyższa, niż pierwotnie zaplanowali rządzący. Sprawdzamy, jaką kwotę przekroczy tegoroczna waloryzacja.

Emerytury wzrosną bardziej, niż zapowiadał rząd. Wiemy kiedy decyzja o waloryzacji
fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER/EastNews

Emerytury zostaną poddane wyższej waloryzacji niż 5,7 proc. ustawowego minimum. W ustawie budżetowej zapisano, że wskaźnik waloryzacji w 2022 roku wyniesie 4,89 proc., a minimalna emerytura wzrośnie o 61,17 zł do kwoty 1312,05 zł. MRiPS wyraziło jednak nadzieję, że podwyżki dla emerytów okażą się hojniejsze.

 
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała na początku lutego, że „wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy, niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 roku. Tegoroczna waloryzacja będzie wyjątkowa”.

Waloryzacja emerytur 2022. Wyższe świadczenia niż zapowiadano

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że kwestia podniesienia emerytur jest już przesądzona. Zdaniem gazety waloryzacja świadczeń z ZUS będzie wyższa niż 5,7 proc. ustawowego minimum.

Emeryci i renciści dostaną większe podwyżki, niż się spodziewali. A na co liczyli do tej pory? Dziennik zaznacza, że gdyby opierać się tylko na tym wskaźniku, w marcu przeciętna wypłata wzrosłaby o 146 zł miesięcznie dla każdego z 8 mln klientów ZUS.

Strumień pieniędzy będzie jednak płynął szerzej. Nie wiadomo jak szeroko, bo wciąż trwają ustalenia w tej sprawie. Wiadomo jednak, że podwyżki będą kosztowne dla budżetu. Waloryzacja o ustawowy wskaźnik, jak szacuje rząd, to wydatek 12 mld zł rocznie. Natomiast każdy kolejny punkt procentowy podwyżki wskaźnika waloryzacji świadczeń będzie kosztował finanse publiczne przeszło 2 mld zł rocznie "Rzeczpospolita"

Kiedy poznamy dokładne szczegóły? Gazeta informuje, że pojawią się one najpóźniej w piątek 11 lutego 2022 roku. Trwają jeszcze dyskusje nad mechanizmem, który podwyższy świadczenia emerytom i rencistom, bo według „Rz” rząd ma sporo możliwości. "W poprzednich latach stosował waloryzację procentowo-kwotową. Korzystały na niej osoby z najniższymi świadczeniami, rosnącymi najwolniej przy zwykłej procentowej waloryzacji" - wskazuje gazeta.

loader

RadioZET.pl/PAP/"Rzeczpospolita"