Zamknij

Fatalne prognozy dla kredytobiorców. „NBP utrzyma jastrzębie nastawienie”

31.05.2022 17:30

Wzrost inflacji pociągnie za sobą dalsze podwyżki stóp procentowych – prognozują analitycy Goldman Sachs. Kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej nie zadowoli kredytobiorców.

Zdaniem analityków NBP podniesie stopy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Inflacja w maju sięgnęła rekordowego poziomu. Główny Urząd Statystyczny poinformował o podwyżce cen rzędu 13,9 proc. rok do roku. Zdaniem przedstawicieli Goldman Sachs w czerwcu dojdziemy do poziomu 14,5 proc. Eksperci pytani o dalsze ruchy NBP mówią wprost: na niekorzyść kredytobiorców, stopy procentowe nadal będą rosły.

Stopy procentowe w czerwcu 2022. Jaką decyzję podejmie RPP?

W środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Podwyżki od października minionego roku dają się kredytobiorcom we znaki. Czy kolejna decyzja Rady znów zmusi ich do zaciskania pasa?

- W związku z wysokim odczytem inflacji w maju zakładamy, że NBP będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej i na czerwcowym posiedzeniu RPP stopy zostaną podniesione o 75 pb do 6 proc. - oceniają analitycy Goldman Sachs.

Zdaniem analityków stopy procentowe w tym roku osiągną poziom 7,00 proc.

- Kluczowy wpływ na to, jak bardzo NBP będzie zacieśniał politykę pieniężną, będą miały zmiany kursu walutowego, dlatego sądzimy, że ostatnie umocnienie złotego będzie mile widziane przez decydentów. NBP będzie musiał zachować czujność i utrzymać swoje stosunkowo jastrzębie nastawienie, aby doprowadzić do trwałej aprecjacji kursu walutowego - podkreślili eksperci. 

loader

RadioZET.pl/PAP