Zamknij

Polska bez gazu z Rosji. Co z dostawami do polskich domów? Mamy oświadczenie PGNiG

27.04.2022 10:43

Dostawy gazu od Gazpromu w ramach kontraktu jamalskiego zostały całkowicie wstrzymane - poinformowało w środę PGNiG. Spółka podkreśliła, że sytuacja nie ma jednak wpływu na bieżące dostawy do klientów, którzy otrzymują paliwo zgodnie z zapotrzebowaniem.

Blokada od Gazpromu a dostawy gazu dla klientów. Jest oświadczenie PGNiG
fot. Karol Porwich/East News

Wojna w Ukrainie spowodowała lawinę nakładanych na Rosję sankcji z całego świata. Po tym, jak w marcu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska do końca roku całkowicie odejdzie od rosyjskich surowców, Putin postanowił już od kwietnia zakręcić nam kurek z gazem.

„Mimo zaprzestania przez Gazprom realizacji dostaw, klienci PGNiG otrzymują gaz zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem” - podkreśliła polska spółka. Pomimo wywiązywania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu jamalskiego, 27 kwietnia Gazprom przestał realizować dostawy gazu, do których zobowiązany jest na podstawie tego kontraktu i nominacji.

Polska bez gazu z Rosji

Gazprom w środę 27 kwietnia o godzinie 8 rano wstrzymał dostawy surowca do Polski. Wcześniej, widząc, że rosyjska waluta gwałtownie traci na wartości, nakazał importerom płacić na gaz w rublach. Polska nie zgodziła się na warunki Putina, ale władze zapewniają, że przetrwamy bez surowca ze Wschodu.  

W ocenie PGNiG ograniczenie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. PGNiG zastrzega sobie prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu wstrzymania dostaw i skorzysta w tym celu ze wszystkich przysługujących spółce uprawnień kontraktowych oraz uprawnień wynikających z przepisów prawa - zaznaczyła polska firma.

Według informacji przekazanej PGNiG przez Gazprom, rosyjski koncern wstrzymał dostawy w związku z postanowieniami dekretu prezydenta Rosji z 31 marca 2022 r. "O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego".

Jak podkreśliło PGNiG, skutkiem dekretu jest próba wprowadzenia wobec części kontrahentów Gazpromu obowiązku prowadzenia rachunków rozliczeniowych w banku znajdującym się w jurysdykcji Federacji Rosyjskiej i dokonywania ostatecznej płatności za dostarczany gaz w rublach rosyjskich.

Po gruntownej analizie dekretu zarząd PGNiG odrzucił takie proponowane warunki rozliczenia jako niezgodne z obowiązującymi postanowieniami kontraktu jamalskiego i zdecydował o regulowaniu płatności według dotychczasowych zasad określonych w kontrakcie - poinformowała spółka.

Polska zabezpieczona pod względem dostępu do gazu

PGNiG deklaruje, że dysponuje zróżnicowanymi możliwościami w zakresie pozyskania gazu, ma możliwość zakupu surowca zarówno z Unii Europejskiej, dzięki połączeniom z Niemcami i Czechami, jak i międzynarodowego rynku LNG poprzez terminal w Świnoujściu, którego moce regazyfikacyjne zostały w tym roku zwiększone.

Ważnym źródłem gazu ziemnego jest również wydobycie ze złóż krajowych, a dodatkowym zabezpieczeniem możliwości zaspokojenia popytu wewnętrznego są magazyny gazu w Polsce, które są obecnie zatłaczane, a stan ich zapełnienia wynosi obecnie około 80 proc. - podkreśliło PGNiG.

loader

RadioZET.pl/PAP