Zamknij

Gazprom zakręcił kurki. Finlandia bez rosyjskiego gazu

21.05.2022 07:39

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.

Finlandia bez rosyjskiego gazu
fot. NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/East News (ilustracyjne)

Gasgrid zapewnił, że gaz do fińskich odbiorców dostarczany jest nadal z innych źródeł gazociągiem Balticconnector, który łączy Estonię i Finlandię. Dodał, że fiński system gazowy jest stabilny. Decyzja Gazpromu zbiegła się z rozpoczęciem akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, co w ocenie Kremla wywoła "reakcję" Rosji.

W piatek Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu tankowca LNG Examplar. Całkowite koszty umowy czarteru statku do transportu skroplonego gazu szacowane są na ok. 460 mln euro – podano w komunikacie fińskiego rządu.

Gazprom odcina dostawy do Finlandii. Jest już alternatywa dla rosyjskiego gazu 

- Na świecie rozumie się, jak ważne jest, aby kraje odcięły się od współpracy energetycznej z Rosją – powiedział ambasador USA w Helsinkach Douglas Hickey. W kwietniu Finlandia wspólnie z Estonią rozpoczęła negocjacje w sprawie wynajęcia gazowca LNG. Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego zlokalizowany na południowym wybrzeżu Finlandii ma być gotowy do użytku dopiero zimą. Obecne struktury portowe wymagają przebudowy tak w Finlandii jak i Estonii.

- Oczekujemy, że nastąpi to przed końcem roku, ale dotrzymanie terminów będzie wyzwaniem – przyznała minister. Fiński operator przesyłowy zamierza pokryć niedobory surowca korzystając z rurociągu Balticconnector między Estonią a Finlandią. - Zdolność przesyłowa jest wystarczająca do zaspokojenia obecnych potrzeb – przekazał szef Gasgrid Olli Sipila.

Według szefa Izby Energetycznej Jukki Leskeli przerwanie dostaw gazu przez Rosjan "nie ma zbyt dużego znaczenia dla całego systemu energetycznego Finlandii, ale może mieć konsekwencje dla pojedynczych przedsiębiorstw".

W Finlandii gaz ziemny stanowi ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Z gazu korzysta też jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Duża część z nich nie zużywa go jednak do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, rafineryjnego, stalowego, czy branży spożywczej, w tym np. piekarni.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE