Zamknij

Gigantyczne zaległości podatkowe. Polacy są winni fiskusowi niemal 80 mld złotych

Katarzyna Witwicka
23.08.2022 17:32

Polacy unikający podatków są winni skarbówce łącznie prawie 80 mld złotych – wynika z danych resortu finansów. W większości przypadków są to przedsiębiorcy zalegający z opłaceniem VAT-u.

Zaległości podatkowe Polaków
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Podatki pogrążyły polskich przedsiębiorców. Z danych, na które powołuje się MondayNews.pl wynika, że na koniec pierwszego półrocza 2022 roku długi Polaków względem fiskusa wyniosły 78,9 mld zł. Kwota ta jest nieznacznie mniejsza od sumy ubiegłorocznych zaległości. W analogicznym okresie 2021 roku zalegaliśmy z zapłatą łącznie 80,8 mld zł (2,4 proc. więcej).

Zaległości podatkowe Polaków. Skarbówka miliardy złotych na minusie

Z danych resortu wynika, że Polacy najczęściej uchylają się od zapłaty podatku VAT, czyli głównego źródła podatkowych przychodów budżetu. Kwota zaległości sięga 70,9 mld zł. Na drugim miejscu jest PIT (4,5 mld zł) i CIT (3,4 mld zł).

Zdaniem ekspertów wojna w Ukrainie, rosnące ceny surowców, galopująca inflacja i nieustanna zmienność prawa nie służą regularnemu uiszczaniu danin. - Spadek w ujęciu kwotowym z pozoru wydaje się wysoki. Jednak należy zaznaczyć, że zaległości podatkowe istnieją na świecie tak długo, jak same podatki. I są niemożliwe do zlikwidowania. W obecnych czasach przyczyn należy poszukiwać w restrykcjach antycovidowych. Zaległości są też skutkiem wojny w Ukrainie i galopującej zmienności prawa podatkowego – mówiła ekspertka z branży doradztwa podatkowego Ewa Flor.

Z danych MF wynika, że największe zaległości w podatkach ma Mazowsze (39,1 mld zł). Tuż za tym województwem jest Śląsk i Wielkopolska z długiem wynoszącym odpowiednio niemal 9 mld zł i 8 mld zł. Najrzetelniejsi podatnicy zamieszkują województwo warmińsko-mazurskie – 608 mln zł długu względem skarbówki.

– Województwo mazowieckie plasuje się na pierwszym miejscu, bo tam działa najwięcej firm w Polsce. Natomiast w warmińsko-mazurskim występuje jedna z najmniejszych liczb działalności gospodarczych. W związku z tym finalnie mniej przedsiębiorców ma zaległości podatkowe, co skutkuje ich mniejszą wysokością – zauważyła Ewa Flor.

loader

RadioZET.pl/MondayNews.pl