Zamknij

Podatek za kilometry przejechane własnymi autami. "Jeżdżący więcej zapłacą"

PAP
02.07.2022 16:44

Rząd Holandii proponuje, aby od 2030 r. kierowcy płacili za przejechane kilometry - informuje portal NOS. Obecny podatek za posiadanie samochodu zamieniłby się w podatek za korzystanie z pojazdu.

Podatek za przejechane kilometry
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

- Jeżdżący więcej, po prostu będą płacić więcej – wyjaśnił dziennikarzom minister infrastruktury Mark Harbers. Dodał, że liczy na to, iż rządowa propozycja doprowadzi do mniejszej emisji zanieczyszczeń oraz zmniejszy liczbę korków.

W przyszłym systemie kierowca będzie płacił za przejechany kilometr. Podobnie jak to się obecnie dzieje w niektórych wypożyczalniach samochodów, gdzie oprócz kosztu wynajęcia pojazdu, trzeba zapłacić za przejechane kilometry.

Podatek za wyjeżdżone kilometry

- W życiu codziennym też płacisz za to, czego używasz – przekonuje minister. Wyjaśnia, że kierowcy, którzy jeżdżą mało, mniej obciążają sieć dróg i dlatego powinni płacić mniej niż kierowcy, którzy przejeżdżają więcej kilometrów.

Harbers nie potrafił wyjaśnić dziennikarzom, w jaki sposób będzie rejestrowana liczba przejechanych kilometrów. Podkreślił jednak, że rząd stawia na najprostszy system i nie będzie miało znaczenia, o której godzinie kierowca będzie korzystał z pojazdu, w godzinach szczytu, czy też późnym wieczorem.

Propozycja ministra Harbersa ma na celu nie tylko dobro klimatu. „Wraz z pojawieniem się na drogach większej liczby samochodów elektrycznych, zmniejszą się wpływy z akcyzy paliwowej, co spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa” – komentuje dziennik „De Volkskrant”.

loader

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Pawluszek