Zamknij

Hotelarze chcą wsparcia od rządu. „Nie wiemy, jak długo będziemy mogli pomagać uchodźcom”

Katarzyna Witwicka
11.03.2022 13:11

Ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Polsce. Część z tych osób mieszka w u osób prywatnych, którzy zdecydowali się zapewnić nocleg uchodźcom, a część tymczasowo przebywa w hotelach. Branża obawia się jednak, że bez rządowego wsparcia, nie będzie w stanie na dłuższy okres zapewnić Ukraińcom dachu nad głową.

Hotele apelują o pomoc ws. noclegu dla Ukraińców
fot. Piotr Zagiell/East News

Wojna w Ukrainie sprawiła, że zgodnie z wyliczeniami ONZ, nawet 5 mln Ukraińców może szukać schronienia poza granicami kraju. Do Polski przybyło już ponad 1,5 mln osób uciekających przed wojną. Część z nich została tymczasowo ulokowana w hotelach, co jest nie lada wyzwaniem dla branży.

- Trudno określić, na jak długo hotelom wystarczy własnych zasobów, by udzielać bezpłatnej pomocy uchodźcom z Ukrainy - powiedział PAP Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Dodał, że branża oczekuje systemowego wsparcia w organizacji udzielania noclegów uchodźcom.

Hotelarze chcą wsparcia od rządu. Co z noclegiem dla uchodźców?

Przedstawiciel branży w rozmowie z PAP stwierdził, że nie zna firmy, która nie udzieliłaby pomocy Ukraińcom. Jak dodał, bez rządowego wsparcia i dofinansowania dalsza pomoc może okazać się niemożliwa. Hotelarze będą musieli wybierać między rentownością biznesu a dalszym udzielaniem bezpłatnego noclegu.

- Hotelarze udostępniają bezpłatnie swoje pokoje, wyżywienie, organizują zbiórki rzeczy, sprzętu, leków, przekazują wsparcie finansowe i potrzebne produkty. Pomagają również sprowadzać do Polski rodziny ukraińskich pracowników, które znajdują schronienie w obiektach – mówił Mączyński.

Według przedstawiciela branży trudno będzie jednak określić, na jak długo hotelom wystarczy własnych zasobów, by udzielać bezpłatnej pomocy.  -Dlatego oczekujemy od rządu systemowego i partnerskiego podejścia do organizacji udzielania noclegów dla uchodźców z Ukrainy - powiedział.

Jak podał rząd,  każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

loader

RadioZET.pl/PAP