Zamknij

Idzie rekordowy wzrost cen mieszkań w Polsce. Dla niektórych to może być szok

09.02.2022 16:00

Wybuch pandemii i kolejne lockdowny spowodowały, że wielu inwestorów wycofało kapitał z giełd, aby ulokować go w nieruchomościach. Gdy doszła do tego wysoka inflacja, rosnące już wcześniej ceny mieszkań poszybowały jeszcze bardziej.

Idzie rekordowy wzrost cen mieszkań w Polsce. Dla niektórych to może być szok
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/EastNews

Nieruchomości drożeją od kilku lat. Wzrosty cen odnotowywane są czasem z miesiąca na miesiąc. Za lokale mieszkalne płacimy już nawet dwukrotnie więcej niż 5 lat temu – wyliczają eksperci z HRE Investments. Prognozy cen mieszkań na 2022 rok nie są optymistyczne.

Eksperci ostrzegają, że ceny będą nadal rosnąć. Ekspertka Katarzyna Rogoźnicka wskazuje głównie region zachodniopomorski. Uważa, że ceny za metr kwadratowy w Szczecinie oraz w nadmorskich miejscowościach osiągną niebawem rekordową wysokość. Podobnie jest w całej Polsce.

Ceny mieszkań w 2022 roku. Wzrost wartości nieruchomości

Katarzyna Rogoźnicka z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk&Michalska zaznacza, że w zależności od lokalizacji różnice między cenami mieszkań na rynku wtórnym obecnie i przed pandemią mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu procent.

Widać wyraźną różnicę w porównaniu do cen, które mieliśmy na początku pandemii. Potencjalny nabywca, czyli na przykład rodzina, która chciałaby kupić swoje pierwsze mieszkanie z pewnością bardzo mocno to odczuwa. Gospodarka nadal jest rozpędzona i myślę, że osoby, które zarabiają i dorabiają się na czasach kryzysu będą te ceny zawyżać, kupując mieszkania w pakietach

Katarzyna Rogoźnicka, Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk&Michalska

Ekspertka zauważa, że rynek pierwotny został potraktowany przez inwestorów jako lokata kapitału. Na szybkie i wysokie wzrosty cen wpływają fundusze inwestycyjne. Zawyżają one stawki, kupując od deweloperów mieszkania w pakietach i odsprzedając je później z doliczoną marżą, która liczy nawet kilkanaście procent wartości lokalu.

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że największe wzrosty cen mieszkań zanotowano w 2021 r. m.in. w Szczecinie (o 23 proc. rok do roku).  Rekordową zwyżkę cen mieszkań przeżywa także zachodnia część wybrzeża Bałtyku.

loader

RadioZET.pl/PAP/Elzbieta Bielecka