Zamknij

Inflacja bazowa w lipcu. O tyle wzrosły ceny bez „czynników zewnętrznych”

Katarzyna Witwicka
16.08.2022 14:44

Rząd wielokrotnie przekonywał, że nie mamy do czynienia z inflacją, lecz „putinflacją”, czyli drożyzną, za którą odpowiadają czynniki zewnętrzne. O ile wzrosły ceny po wyłączeniu drożyzny związanej z cenami energii czy żywności?

Inflacja bazowa
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Inflacja w skali roku w lipcu sięgnęła 15,6 proc. Narodowy Bank Polski oszacował skalę drożyzny po wyłączeniu z analizy cen żywności i energii. Jak wskazano w opracowaniu, inflacja bazowa „pokazuje tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ”.

„Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym” – czytamy na stronie NBP.

Inflacja bazowa w lipcu 2022

W lipcu 2022 r. inflacja bazowa, liczona po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 9,3 proc. rok do roku – podał we NBP. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 9,1 proc.

  • po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 15,9 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 11,7 proc., wobec 11,2 proc. miesiąc wcześniej;

Takie wskaźniki NBP publikuje co miesiąc. Jak podał bank centralny, takie rozróżnienie „pomaga zrozumieć charakter inflacji w Polsce”.

 

„To pozwala lepiej identyfikować źródła inflacji i trafniej prognozować jej przyszłe tendencje. Pozwala też określić, w jakim stopniu inflacja jest trwała, a w jakim jest kształtowana np. przez krótkotrwałe zmiany cen wywołane nieprzewidywalnymi czynnikami” – podano w komunikacie.

loader

RadioZET.pl/NBP