Zamknij

„Inflacja będzie się obniżać”. Glapiński wskazał możliwy termin

Katarzyna Witwicka
14.07.2022 12:38

Jeszcze w tym roku wzrost cen wyhamuje – prognozował w rozmowie z PAP prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Inflacja, a wraz z nią stopy procentowe, spadną w ciągu najbliższych miesięcy.

Prognozy inflacyjne Glapińskiego
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Inflacja rośnie z miesiąca na miesiąc. W czerwcu wzrost cen w skali rocznej sięgnął 15,6 proc. Rada Polityki Pieniężnej w walce z drożyzną od października minionego roku wyłącznie podnosi stopy procentowe, przez co raty kredytów rosną. Zgodnie z zapowiedzią NBP zacieśnianie polityki pieniężnej zakończy się, gdy tylko uporamy się z rosnącą inflacją. Kiedy to nastąpi?

Inflacja zacznie spadać. Prognozy szefa NBP

- Zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kw. tego roku. W czwartym kwartale 2023 r. roku osiągnie 5,5 proc., a w czwartym kwartale 2024 r. - 3,5 proc.- mówił Adam Glapiński.

 

Szef banku centralnego zaznaczył, że szczyt inflacji przed nami. Jeszcze w tym roku, w trzecim kwartale, jej wskaźnik sięgnie 16 proc. Lipcowa projekcja NBP, w której z kolei założono, że tarcza antyinflacyjna obowiązywać będzie do października, nakreśla nieco mniej optymistyczny scenariusz. W dokumencie czytamy, że szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI na poziomie 18,8 proc.

NBP zakłada, że inflacja zacznie się obniżać w trzecim kwartale bieżącego roku. Pod koniec przyszłego roku wróci z kolei niemalże do celu inflacyjnego i wyniesie 5,5 proc. Z kolei pod koniec 2024 roku wskaźnik inflacji pokaże 3,5 proc. – wynika z prognozy nakreślonej przez Adama Glapińskiego.

Jak mówił prezes banku centralnego, „ jeśli projekcja będzie się materializować, to według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej". Kredytobiorcy będą mogli zatem liczyć, że stopy procentowe niebawem przestaną rosnąć. Zgodnie z prognozą na obniżki poczekamy do 2023 roku.

loader

RadioZET.pl/PAP