Zamknij

Inflacja dobije do 20 procent? Morawiecki: wierzę, że tak źle nie będzie

25.05.2022 11:36

Szczyt inflacji wciąż przed nami, mimo że tempo wzrostu cen sięgnęło w kwietniu już 12,4 procent. Część ekonomistów prognozuje, że inflacja wyniesie ponad 20 procent. Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią nie wykluczył jednoznacznie takiego scenariusza. – Wierzę, że tak źle nie będzie – stwierdził premier.

Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. W ciągu roku pieniądze straciły aż 12,4 procent siły nabywczej – a wszystko wskazuje na to, że tempo wzrostu cen jeszcze przyspieszy. Z tego powodu analitycy bankowi stwierdzili, że „dwucyfrowe stopy procentowe przestały być w Polsce tylko teorią”.

Raty kredytów wzrosły z tego powodu znacznie, a spłaty zaczęły znacznie nadwyrężać domowe budżety. Rząd zapowiedział więc wprowadzenie wakacji kredytowych oraz opracowanie wskaźnika WIRD, który ma zastąpić stosowany obecnie do wyznaczania oprocentowania kredytów WIBOR. To jednak walka ze skutkami, a nie powodami inflacji, może więc ona jeszcze znacznie wzrosnąć.

Inflacja przebije 20 procent? Premier „wierzy”, że nie

Szczyt inflacji według najnowszych prognoz ekonomistów ma przypaść na jesieni – wcześniejsze przewidywania mówiły o wakacjach. W analizach coraz częściej i odważniej pojawia się wartość 20 procent, do jakiej może według ekonomistów wzrosnąć tempo spadku wartości pieniądza.

– Z dostępnych nam danych wynika, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie w trendzie płaskim lub rosnącym do czwartego kwartału tego roku, a później zacznie opadać. Bardzo dużo zależy od tego, jak długo potrwa wojna w Ukrainie – powiedział premier Morawiecki w rozmowie z Interią w Davos.

Czy rzeczywiście inflacja w Polsce może dobić do poziomu 20 procent? Premier nie zdecydował się zaprzeczyć, mówiąc tylko o swojej wierze, że do tego nie dojdzie i „skrajne prognozy” ekonomistów się nie ziszczą.

Adam Glapiński zapowiedział w Davos, że kolejne posiedzenia RPP przyniosą kolejne podwyżki stóp procentowych. Jak mówił, polityka zacieśniania będzie obowiązywała tak długo, „aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży”.

Morawiecki przyznał, że z powodu prognozowanego długiego utrzymywania się inflacji na wysokim poziomie „nie jest wykluczone” przedłużenie tarczy antyinflacyjnej.

loader

RadioZET.pl/Interia