Zamknij

Inflacja dobije emerytury. Potrzebna druga waloryzacja

01.04.2022 14:53

Takiego tempa wzrostu cen nie było w Polsce od 22 lat. GUS podał, że inflacja CPI wyniosła w marcu rok do roku 10,9 procent. To znacznie więcej, niż wyniosła waloryzacja świadczeń seniorów, które wzrosły o 7 procent. - Druga waloryzacja we wrześniu będzie konieczna, jeżeli taki trend się utrzyma - stwierdził Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

emerytka na zakupach
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury rekordowo wzrosły – chwalił się rząd, informując o decyzji przeprowadzenia waloryzacji wynoszącej 7 procent. O tym, że był to efekt najwyższej od 20 lat inflacji, już nie wspominał.

Tempo spadku wartości pieniądza w 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, jeszcze przyspieszyło. Rok do roku w marcu inflacja wyniosła 10,9 procent. Oznacza to, że nawet po podwyżce świadczenia wypłacane seniorów mają niższą siłę nabywczą, niż na początku 2021 roku. Sytuację ma poprawić 13. emerytura, której wypłaty się właśnie zaczęły, oraz decyzja o wypłaceniu po raz drugi „jednorazowej” 14. emerytury na jesieni. To może nie wystarczyć – alarmują eksperci.

Druga waloryzacja emerytur? Inflacja wyższa od podwyżek świadczeń

Inflacja CPI w Polsce w marcu wyniosła rok do roku 10,9 procent, po raz pierwszy od lipca 2020 roku osiągając dwucyfrową wartość. W ciągu miesiąca paliwa podrożały o 28 procent, co wpłynie na całą gospodarkę i zwiększy ceny praktycznie wszystkich produktów i usług.

Przez wojnę wzrosną także wyraźnie ceny żywności, o czym ostrzegł Polski Instytut Ekonomiczny. Produkty żywnościowe w nadchodzących miesiącach będą drożeć, jako że rynki reagują na perspektywę znacznego obniżenia dostaw zbóż z Ukrainy i Rosji.

Wzrost cen podstawowych produktów uderzy przede wszystkim w seniorów – ostrzegają eksperci. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego stwierdził, że rząd już dziś powinien zacząć przygotowania do „zabezpieczenia sytuacji emerytów i emerytek”.

Wcześniej rząd sugerował, że druga waloryzacja nie będzie potrzebna, gdyż emeryci dostaną 13. i 14. emeryturę. Wypłaty „trzynastki” przewidziano na kwiecień, „czternastki” trafią do seniorów w drugiej połowie roku. W przypadku 14. emerytury obowiązywać będzie kryterium dochodowe. Jego poziom nie został jeszcze podany.

loader

RadioZET.pl/money.pl