Zamknij

Inflacja jeszcze wyższa. GUS podał dane za maj

31.05.2022 10:11

Inflacja CPI w maju wyniosła rok do roku 13,9 procent - wynika z szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

pieniądze w portfelu, zakupy i paragon
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja pobiła kolejny rekord - według GUS, w maju wyniosła 13,9 procent rok do roku. W kwietniu wyliczany w identyczny sposób wskaźnik tempa wzrostu cen wyniósł 12,4 procent.

W stosunku do kwietnia wzrosły o 1,7 procent. Głównymi czynnikami napędzającymi inflację były podwyżki cen paliw oraz nośników energii.

Inflacja w maju dobiła do 13,9 procent. Może być nawet wyższa

W ostatnich miesiącach szybki szacunek GUS był zazwyczaj niższy, niż ostateczna wartość wskaźnika. Może się więc okazać, że tempo wzrostu cen wyniesie 14 procent. Odczyt w kwietniu wzrósł w stosunku do szybkiego szacunku właśnie o 0,1 punktu procentowego.

Jak wynika z danych GUS, ceny paliw wzrosły w ciągu roku o 35,4 procent i stały się wyższe o 5 procent, niż w kwietniu.

Ceny nośników energii według szybkiego szacunku GUS wzrosły w ciągu roku o 31,4 procent. W stosunku do kwietnia 2022 były wyższe o 3,4 procent.

Ceny żywności również wzrosły, ale w porównaniu do paliw i nośników energii w zauważalnie niższym tempie. Za produkty żywnościowe w skali roku płacimy o 13,5 procent więcej, a w stosunku do kwietnia ceny wzrosły o 1,3 procent.

Kolejny wzrost wskaźnika inflacji oznacza zapewne, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. To odbije się na wysokości spłacanych rat kredytów hipotecznych.

loader

RadioZET.pl/GUS