Zamknij

Inflacja nieco niższa od prognoz. Są oficjalne dane GUS za czerwiec

Katarzyna Witwicka
15.07.2022 10:12
Inflacja niższa od oczekiwań
fot. Kamil Zajaczkowski/Shutterstock (ilustracyjne)

Wstępne szacunki mówiły o 15,6 proc., tymczasem inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. w skali roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja odrobinę niższa od początkowych szacunków. GUS wskazał, że oficjalny odczyt wyniósł 15,5 proc. Z kolei wzrost cen miesiąc do miesiąca sięgnął 1,5 proc.

Inflacja wciąż najwyższa od dekad. Co drożeje najszybciej?

„Najszybciej rosły ceny żywności, paliw i energii. Wzrost cen jest jednak bardzo szerokim zjawiskiem – inflacja bazowa wzrosła do 9,0 proc. Spodziewamy się, że szczyt inflacji nastąpi w wakacje” – podał Polski Instytut Ekonomiczny.

Jak wynika z danych urzędu, w najszybszym tempie rosną koszty transportu – jest 33,4 proc. drożej niż rok temu. Za sprawą rosnących cen surowców w zawrotnym tempie rosną też koszty związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii (ceny wyższe o prawie 25 proc.). O około 15 proc. więcej płacimy za usługi takie jak hotele czy restauracje. W podobnym tempie rosną ceny w sklepach, gdzie o ponad 14 proc. więcej płacimy za żywność i napoje bezalkoholowe. Jedynie kategoria odzież i obuwie odnotowała najmniejsze, choć nadal wzrosty cen: 4,4 proc. rok do roku. 

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=