Obserwuj w Google News

Inflacja równa 10,9 proc.? Ceny w sklepach wzrosły średnio o 15 proc.

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
12.04.2022 11:52
Zareaguj Reakcja

GUS podaje, że ceny dóbr i usług w marcu wzrosły rok do roku o 10,9 proc. Konsumenci mogą jednak odczuć jeszcze większy wzrost cen. W sklepach podwyżki wyniosły średnio 15 proc. – wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych".

Ceny żywności rosną w zawrotnym tempie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja według danych Głównego Urzędu Statystycznego za marzec wyniosła 10,9 proc. rok do roku. Ceny produktów spożywczych rosną jednak w jeszcze szybszym tempie – wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Wzrost odnotowały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów.

Ceny w sklepach rosną w zawrotnym tempie. 15 proc. podwyżki

Z analizy cen przeprowadzonej przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższych Szkół Bankowych wynika, że w marcu 2022 roku w sklepach było drożej dokładnie o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.

Redakcja poleca

Analitycy przyjrzeli się cenom dóbr w 12 kategoriach. Podwyżki cen odnotowano w przypadku każdej z nich, zaś w 8 kategoriach odnotowano dwucyfrowe wzrosty.

Pandemia i lockdowny przerodziły się w czasowe zatrzymanie produkcji, generując braki towarowe i zakłócenia łańcuchów dostaw. Gdy sytuacja się poprawiła, część surowców była mniej dostępna niż wcześniej. Popyt na nie przeważał nad podażą, co wywołało falowy wzrost cen - Michał Pajdak z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu

Zdaniem Michała Pajdaka winne są też rosnące ceny surowców. Wojna w Ukrainie i przerwane łańcuchy dostaw mogą sprawić, że inflacja w dalszym ciągu będzie rosła, co odbije się na codziennych zakupach. Za co musimy płacić więcej?

  • produkty tłuszczowe – ceny wzrosły o 53,8 proc. r/r
  • olej jest droższy o 68,6 proc.
  • masło jest droższe o prawie jedną trzecią ceny
  • produkty sypkie zdrożały łącznie o jedną czwartą ceny
  •  mąka jest droższa prawie o 30 proc.
  • za cukier płacimy o 10 proc. więcej niż rok temu
  • ceny mięsa wzrosły średnio o 22 proc.

Eksperci wyliczają, że wzrosty przekraczające 20 proc. odnotowały w marcu jeszcze dwie kategorie produktów - to tzw. inne artykuły w tym karmy dla kotów i psów, a także pieluchy dla niemowląt, które podrożały średnio o 21,3 proc. rdr. Nieco mniej zdrożały warzywa - średnio o 20,5 proc.

Wzrosty poniżej 10 proc. odnotowały jedynie napoje, pieczywo i chemia gospodarcza.

RadioZET.pl/PAP