Inflacja równa 10,9 proc.? Ceny w sklepach wzrosły średnio o 15 proc.
GUS podaje, że ceny dóbr i usług w marcu wzrosły rok do roku o 10,9 proc. Konsumenci mogą jednak odczuć jeszcze większy wzrost cen. W sklepach podwyżki wyniosły średnio 15 proc. – wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych".

Inflacja według danych Głównego Urzędu Statystycznego za marzec wyniosła 10,9 proc. rok do roku. Ceny produktów spożywczych rosną jednak w jeszcze szybszym tempie – wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Wzrost odnotowały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów.
Ceny w sklepach rosną w zawrotnym tempie. 15 proc. podwyżki
Z analizy cen przeprowadzonej przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższych Szkół Bankowych wynika, że w marcu 2022 roku w sklepach było drożej dokładnie o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.
Analitycy przyjrzeli się cenom dóbr w 12 kategoriach. Podwyżki cen odnotowano w przypadku każdej z nich, zaś w 8 kategoriach odnotowano dwucyfrowe wzrosty.
Pandemia i lockdowny przerodziły się w czasowe zatrzymanie produkcji, generując braki towarowe i zakłócenia łańcuchów dostaw. Gdy sytuacja się poprawiła, część surowców była mniej dostępna niż wcześniej. Popyt na nie przeważał nad podażą, co wywołało falowy wzrost cen
Zdaniem Michała Pajdaka winne są też rosnące ceny surowców. Wojna w Ukrainie i przerwane łańcuchy dostaw mogą sprawić, że inflacja w dalszym ciągu będzie rosła, co odbije się na codziennych zakupach. Za co musimy płacić więcej?
- produkty tłuszczowe – ceny wzrosły o 53,8 proc. r/r
- olej jest droższy o 68,6 proc.
- masło jest droższe o prawie jedną trzecią ceny
- produkty sypkie zdrożały łącznie o jedną czwartą ceny
- mąka jest droższa prawie o 30 proc.
- za cukier płacimy o 10 proc. więcej niż rok temu
- ceny mięsa wzrosły średnio o 22 proc.
Eksperci wyliczają, że wzrosty przekraczające 20 proc. odnotowały w marcu jeszcze dwie kategorie produktów - to tzw. inne artykuły w tym karmy dla kotów i psów, a także pieluchy dla niemowląt, które podrożały średnio o 21,3 proc. rdr. Nieco mniej zdrożały warzywa - średnio o 20,5 proc.
Wzrosty poniżej 10 proc. odnotowały jedynie napoje, pieczywo i chemia gospodarcza.
RadioZET.pl/PAP