Zamknij

Inflacja w lipcu. GUS opublikował wstępne dane

Katarzyna Witwicka
29.07.2022 10:04

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące lipcowej drożyzny. Choć inflacja wciąż utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie, to tempo wzrostu cen – zgodnie z prognozami – zacznie spadać.

Inflacja w lipcu
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. w skali roku. W lipcu także konsumenci odczuwali jej skutki, ale jak wynika z danych GUS, ceny wcale nie rosły szybciej. Wskaźnik inflacji wyniósł 15,5 proc. Czy najgorsze już za nami?

Inflacja w lipcu. Są wstępne dane GUS

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% (wskaźnik cen 115,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4)” – czytamy w komunikacie urzędu.

Z danych GUS wynika, że w skali miesiąca wzrost cen paliwa nieco wyhamował, choć nadal utrzymuje się na wysokim poziomie (+36,8 proc. rok do roku). Nieustannie inflację napędzają ceny nośników energii (36 proc. rok do roku) i żywności (15 proc. wzrost cen w skali roku).

Czy szczyt inflacji już za nami? Jeszcze przed publikacją danych GUS ekonomista banku PKO Piotr Bujak w rozmowie z PAP mówił, że to właśnie lipcowy odczyt będzie stanowił szczyt inflacji. W kolejnych miesiącach ceny nadal będą rosły, ale nieco wolniej. Podobną tezę postawili ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

loader

RadioZET.pl