Zamknij

Inflacja znów w górę. Są nowe dane GUS

31.10.2022 10:02

Inflacja niebezpiecznie zbliża się do 20 proc. Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku w skali roku ceny wzrosły o prawie 18 proc.

Inflacja znów w górę
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja w październiku w górę. We wrześniu tego roku inflacja wyniosła 17,2 proc., zaś w październiku 17,9 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r.  w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 proc. (wskaźnik cen 101,8).

Inflacja w październiku. Nowy rekord pobity

Z danych GUS wynika, że ceny żywności wzrosły o ponad 21 proc. Nośniki energii są o ponad 41 proc. droższe, zaś paliwa – o 19 proc. droższe.

Inflacja w październiku
fot.

RadioZET.pl

Nie sprawdził się scenariusz opisywany wcześniej przez ekonomistów. Piotr Bartkiewicz, analityk z banku Pekao jeszcze przed publikacją danych GUS podzielił się prognozą, zgodnie z którą ceny w październiku miały wzrosnąć o ponad 18 proc.

- Za wzrost inflacji w październiku odpowiadają ceny paliw, które wzrosły mocno, bo o prawie 10 proc., ciągle drożejący opał. Właściwie wszystko drożeje, co powoduje także kontynuację wzrostowego trendu inflacji bazowej. Choć takiego przyspieszenia jak w I połowie roku nie należy się spodziewać – powiedział Piotr Bartkiewicz.

Dodał, że dwucyfrowa inflacja utrzyma się prawie do końca 2023 roku. Z miesiąca na miesiąc wskaźnik inflacji wzrastać będzie o 1 pp – prognozował ekonomista. Szczyt inflacji ma nastąpić w lutym przyszłego roku, kiedy to poziom inflacji przekroczy 21 proc.

loader

RadioZET.pl/PAP