Zamknij

Glapiński dalej prezesem NBP? Jest lista ewentualnych kontrkandydatów

22.04.2022 15:16
adam glapiński
fot. Wojciech Olkusnik /East News

Mamy listę ewentualnych kontrkandydatów Adama Glapińskiego do fotela prezesa NBP, która krąży wśród polityków PiS. Są na niej obecny członek zarządu NBP, obecny członek Rady Polityki Pieniężnej i dwóch byłych członków RPP - dowiaduje się dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Według rozmówców Radia ZET na liście są: członek RPP Ireneusz Dąbrowski, były członek RPP Łukasz Hardt, były członek zarządu NBP i były członek RPP Eugeniusz Gatnar oraz członek zarządu NBP Marta Gajęcka. O ewentualnej kandydaturze Gajęckiej Radio ZET informowało kilka dni temu.

W PiS trwają polityczne targi o to, kto mógłby zastąpić Glapińskiego. Według informacji nieoficjalnych prezes PiS Jarosław Kaczyński nie jest przeciwny takiemu rozwiązaniu.

Jest lista ewentualnych kontrkandydatów Adama Glapińskiego

Kadencja Glapińskiego upływa w czerwcu br. W połowie kwietnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie oceniła złożony pod koniec stycznia wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat.

W środę portal Gazeta.pl poinformował, że "PiS teoretycznie ma większość dla kandydatury Adama Glapińskiego w głosowaniu nad jego drugą kadencją w fotelu prezesa NBP". "W praktyce Nowogrodzka boi się, że przegra i na najbliższym posiedzeniu Sejmu najpierw będzie tę większość testować. Problemem jest stabilność głosów Kukiz'15" - dodano. Kukiz został w czwartek zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy jego koło - liczące 4 posłów - poprze Glapińskiego. - Ja osobiście tak, natomiast co zrobią moi posłowie, nie wiem - odpowiedział.

RadioZET.pl/ Mariusz Gierszewski

CMjBQLDAsUGw=