Zamknij

Jest projekt kolejnej tarczy. Ma chronić przed „dynamicznym wzrostem kosztów”

21.09.2022 10:21

Ceny gazu ziemnego w ciągu roku wzrosły na Towarowej Giełdzie Energii o 420 procent, energia elektryczna stała się droższa o 263 procent. Dla wielu biznesów przekreśla to celowość prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa energochłonne otrzymają więc własną tarczę.

Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Ceny prądu elektrycznego dla odbiorców biznesowych wzrosły we wrześniu o 500 procent. To problem nawet dla sklepów, które w poszukiwaniu oszczędności zaczęły wyłączać lodówki chłodzące napoje i piwo. Właściciele piekarni z kolei informowali, że z powodu gigantycznych podwyżek cen gazu ziemnego musieliby sprzedawać chleb po 20 zł, żeby nie tracić na wypieku.

Rząd przyjął we wrotek projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, który „wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców w oparciu o programy rządowe”. Pomoc ma być przyznawana przedsiębiorstwo energochłonnym – szczegóły rozwiązania nie zostały jeszcze podane. Wiadomo tylko, że na program przeznaczono 17,4 mld zł. Dla porównania – koszt zamrożenia cen prądu elektrycznego dla gospodarstw domowych szacowany jest na 30 mld zł.

Pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych. 17,4 mld zł do 2024 roku

Rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024 o łącznej wartości 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł - podała KPRM.

Jak wskazała Kancelaria Premiera, projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów.

Na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420 procent wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263 procent więcej niż rok wcześniej.

Oznacza to znaczący wzrost kosztów produkcji dla przedsiębiorstw przemysłowych, co przekłada się na rentowność branż szczególnie narażonych na wzrosty cen energii i gazu ziemnego - zaznaczono. Zwrócono uwagę, że część polskich firm, np. z branż ceramicznej czy hutniczej, już dziś zmuszona jest wstrzymywać produkcję części wyrobów. Ze względu na wielkość przedsiębiorstw działających w tych branżach, firmy te są często bardzo znaczącym pracodawcą na lokalnym rynku pracy.

Jak podano, wsparcie będzie przeznaczone dla firm, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności. Pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej - wyjaśniono.

loader

RadioZET.pl/KPRM/PAP