Obserwuj w Google News

KE zatwierdziła 31 mln euro dla Polski. Środki trafią do czterech województw

2 min. czytania
04.08.2022 14:31
Zareaguj Reakcja

Komisja Europejska zatwierdziła 31 mln euro z programu REACT-EU dla Polski, w tym przesunięcie części tych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Fundusz finansowy REACT-EU powstał w Unii Europejskiej, aby niwelować w krajach wspólnoty negatywne skutki pandemii COVID-19.

Komisja Europejska
fot. EAST NEWS

KE w reakcji na pandemię COVID-19 uruchomiła plan naprawy unijnej gospodarki. Jednym z największych programów w ramach tego przedsięwzięcia, o wartości 50,6 mld euro, jest REACT-EU. Środki mają trafiać m.in. na inwestycje w cyfryzację i ekologię oraz infrastrukturę i usługi (np. służbę zdrowia, turystykę), jak również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

KE zatwierdziła 31 mln euro dla Polski

Od początku wojny w Ukrainie Komisja Europejska nie znalazła w budżecie unijnym żadnych nowych środków, które mogłyby trafić do krajów UE przyjmujących miliony uchodźców z Ukrainy. Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn na posiedzeniu komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego informował, że nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys uchodźczy związany z rosyjską inwazją.

Redakcja poleca

Dlatego KE proponuje, aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom. W czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro – za pośrednictwem REACT-EU – na rzecz czterech polskich regionów:

  • województwo śląskie otrzyma 12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej;
  • województwo zachodniopomorskie otrzyma "ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych";
  • prawie 16 mln euro trafi do województwa lubelskiego na interwencje w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia;
  • województwo podkarpackie otrzyma 10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione.

Od marca Komisja Europejska wypłaciła państwom członkowskim 3,5 mld euro płatności zaliczkowych w ramach REACT-EU.

RadioZET.pl/PAP