Zamknij

KPO dla Polski zatwierdzone. Jeden kraj wstrzymał się od głosu

Jan Wysocki
17.06.2022 17:36
Parlament Europejski
fot. Reporters / Andrieu/REPORTER

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) przedstawiony przez Polskę, został zatwierdzony przez państwa członkowskie UE. Decyzja zapadła podczas spotkania ministrów finansów państw unijnych w Luksemburgu.

Holandia wstrzymała się od głosu, a Belgia, Szwecja, Dania i również Holandia złożyły deklaracje w sprawie konieczności dokładnej oceny wypełnienia przez Polskę zobowiązań dotyczących tzw. kamieni milowych związanych ze zmianami w systemie sądowniczym.

KPO zatwierdzone. Miliardy euro dla Polski

1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF). 

RRF został stworzony, żeby przyczynić się do odbudowy gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki. 

Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. Prawdopodobnie stanie się to po wakacjach, ponieważ KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.

"Spodziewaliśmy się tego"

- To spodziewana przez nas informacja, bo Komisja Europejska (KE) zaakceptowała KPO i dzisiejsza decyzja jest finałem całej procedury - ocenił w rozmowie z rzecznik rządu. - Ale to, co jest ważne też to, że my rozpoczynamy w tej chwili finansowanie wszystkich tych programów przewidzianych na najbliższe miesiące w ramach procedury prefinansowania krajowego, czyli my już, nie czekamy na żadne inne procedury w Unii Europejskiej, tylko już, w tej chwili rozpoczyna się realizacja tych programów, które są w KPO, czyli inwestycji drogowych, kolejowych, program Maluch Plus, kolejna edycja programu Czyste Powietrze - dodał. 

Jak powiedziała w piątek dziennikarzom w Luksemburgu minister finansów Magdalena Rzeczkowska, "zatwierdzenie polskiego KPO, to bardzo dobra wiadomość". Dodała, że środki popłyną do Polski wtedy, gdy zostanie złożony pierwszy wiosek o płatności, co planowane jest w drugiej połowie 2022 r.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=