Zamknij

Kaczyński przedstawił plan walki z inflacją. „To powolna droga”

Katarzyna Witwicka
05.09.2022 08:17

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Stalowej Woli mówił o sposobach na walkę z inflacją. Prezes PiS obiecał, że jej wskaźnik będzie doprowadzony do „znośnego poziomu”.

kaczyński o walce z inflacją
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Inflacja w sierpniu przekroczyła 16 proc. i niewykluczone, że w kolejnych miesiącach odnotujemy dalsze wzrosty cen towarów i usług. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił o sposobach tłumienia inflacji. Partia rządząca stawia na powolną drogę walki z drożyzną.

Sposób PiS na inflację. „To powolna droga”

- W Polsce trzykrotnie walczono z inflacją poprzez tzw. chłodzenie gospodarki, doprowadzając do dwucyfrowego bezrobocia. My czwarty raz tego Polakom nie zafundujemy i dlatego przyjęliśmy taktykę powolnego tłumienia inflacji - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli.

Według prezesa partii rządzącej inflację stłumić mają także wprowadzane przez rząd programy. Zdaniem prezesa, jest możliwość podejmowania takich działań, ponieważ został opanowany "jeden straszliwy mechanizm, który Polskę niszczył przez poprzednich wiele lat". To "mechanizm okradania Polski. Na gigantyczną skalę. I to nam pozwala na te wszystkie tarcze" - wyjaśnił.

Kaczyński wspomniał o tarczach antyinflacyjnych, dopłatach do rachunków za gaz i prąd, a także o wakacjach kredytowych. Ocena skuteczności takiego działania jest podzielona. Zdaniem ekonomistów metoda walki z kryzysem, która opiera się na „dosypywaniu” pieniędzy na rynek, jedynie doprowadzi do dalszego wzrostu cen.

loader

RadioZET.pl/PAP