Zamknij

Pieniądze mogą nie dotrzeć na czas. W listopadzie będą problemy z przelewami

28.10.2022 15:20

W listopadzie warto z wyprzedzeniem zaplanować przelewy bankowe. 1 i 11 listopada to dni ustawowo wolne od pracy także dla bankowców i systemów rozliczeniowych. Krajowa Izba Rozrachunkowa wyjaśnia, jak dokonać pilnych transakcji w dni świąteczne.

Przelewy bankowe a święta 1 i 11 listopada
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

Pieniądze mogą nie trafić na czas do odbiorcy, jeśli za późno zaplanujemy przelew tuż przed świętem. W listopadzie mamy dwa dni świąteczne, które przypadają na dzień powszechni: święto Wszystkich Świętych we wtorek 1 listopada i Święto Niepodległości w piątek 11 listopada. Jak funkcjonować będą wówczas banki?

Przelewy 1 i 11 listopada. Lepiej wcześniej zaplanować przelew

Wtorek 1 listopada oraz piątek 11 listopada to dni wolne od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w  standardowym funkcjonowaniu – podała KIR. Kiedy zatem najlepiej zrealizować przelew?

Przelewy w systemie Elixir księgowane są co do zasady w dni powszednie w godzinach 9:30, 13:30 i 16:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

„Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w poniedziałek 31 października po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w środę, 2 listopada. Natomiast przelewy, które zlecimy w czwartek 10 listopada po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w poniedziałek 14  listopada” – przypomniała Izba.

Spóźnialscy będą mieli jednak alternatywę. Ci, którzy przeoczą datę płatności, będą mogli skorzystać z przelewu w ramach systemu Express Elixir, który działa w trybie ciągłym – 24/7/365, czyli również w weekendy i święta.

Z kolei system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 1 listopada oraz 11 listopada będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

loader

RadioZET.pl/KIR