Obserwuj w Google News

Kiedy powrót do wyższych stawek VAT? Kowalczyk o ryzyku wzrostu inflacji

1 min. czytania
06.07.2022 15:11
Zareaguj Reakcja

Gdy tarcza antyinflacyjna wygaśnie, grozi nam kolejny wzrost cen. O możliwych terminach powrotu do dawnych, wyższych stawek VAT, mówił w programie Tłit Wirtualnej Polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Ceny żywności a VAT
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/East News

Tarcza antyinflacyjna czasowo łagodzi skutki inflacji, która w czerwcu sięgnęła 15,6 proc. Jednym z jej elementów jest obniżka VAT z 5 do 0 proc. w przypadku niektórych kategorii żywności. Niewykluczone, że niższy podatek zostanie z nami na dłużej niż do końca lipca.

Niższy VAT zostanie na dłużej? Kowalczyk o tarczy antyinflacyjnej

- Powrót VAT na żywność do normalnej stawki musi nastąpić w momencie przynajmniej stabilizacji cen albo perspektywy obniżenia. W momencie, gdy grozi to podwyżką cen, nie należy się z zerowej stawki wycofywać - powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

 Jak zaznaczył Kowalczyk, istnieje obawa, że w jeśli rząd zrezygnuje z tarczy w momencie utrzymywania się wysokiej inflacji, ceny mogą skoczyć.

Redakcja poleca

Zerowa stawka VAT od l lutego do końca lipca stosowana jest na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Niewykluczone, że będzie ona obowiązywała do końca października 2022 roku.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP