Zamknij

Kiedy zniosą maseczki? Minister zdrowia komentuje plan na 2022

23.02.2022 10:17

Od 1 marca 2022 przedsiębiorcy będą mogli zapomnieć o niemal wszystkich wprowadzonych z powodu pandemii restrykcjach. Na konferencji premiera i ministra zdrowia dowiedzieliśmy się także, jaka przyszłość czeka obowiązek noszenia maseczek. Polacy mogą nie być zadowoleni.

komunikat o noszeniu maseczek w sklepie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Obostrzenia wprowadzone z powodu koronawirusa odchodzą w niepamięć, mimo że pandemia się jeszcze nie skończyła, a każdego dnia notowanych jest kilkadziesiąt tysięcy nowych zachorowań. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zakomunikowali, że lockdown przechodzi do historii.

Zachowane zostanie tylko jedno obostrzenie mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się patogenu: obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie „dystans między ludźmi jest bliski”. A kiedy zostanie zniesiony?

Zniesienie obostrzeń. Maseczki – co się zmieniło?

Koniec z limitami klientów w sklepach, kinach czy siłowniach. Od 1 marca 2022 w Polsce przestaną obowiązywać wszystkie obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii COVID-19. Z jednym wyjątkiem: obowiązkiem noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych.

Na wspólnej konferencji Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego zapowiedział to premier.

Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski. Mateusz Morawiecki

Ani premier, ani minister zdrowia nie zadeklarował, kiedy zniesiony miałby zostać także obowiązek noszenia maseczek.Wiadomo jednak, że nie nastąpi to w najbliższym czasie ze względu na powrót dzieci do szkół.

Jeżeli chodzi o kwestię maseczek i tych regulacji, które pozostały, to tutaj zdecydowaliśmy jeszcze nie podejmować decyzji, ponieważ od tego tygodnia dzieci wróciły do szkoły. Mamy w związku z tym zwiększone ryzyko transmisji w szkołach. Adam Niedzielski
obostrzenia_maseczki_02
fot.

gov.pl

23 lutego 2022 Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że wykryło 20 456 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 360 osób z COVID-19. 

loader

RadioZET.pl