Zamknij

Kolejna ustawa pomocowa dla Ukraińców. Jest gotowy projekt

Katarzyna Witwicka
21.05.2022 14:51
Ukraińcy w kolejce po PESEL
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Ustawa pomocowa dla Ukraińców zostanie poszerzona o kolejne elementy. Uciekającym przed wojną będzie łatwiej znaleźć pracę w naszym kraju, miejsce w żłobku dla dziecka, czy też nauczyć się języka polskiego.

Wojna w Ukrainie zmusiła do ucieczki miliony Ukraińców. Od 24 lutego polską granicę przekroczyło ponad 3,5 mln mieszkańców zaatakowanego przez Rosję kraju. Tzw. specustawa ukraińska, którą parlament przyjął w kwietniu, zakładała m.in. wypłaty świadczeń dla osób przyjmujących pod swój dach uchodźców. Jej nowelizacja skupi się na aktywizacji zawodowej i ułatwieniu Ukraińcom nowego startu w naszym kraju.

Specustawa ukraińska w nowym wydaniu. Zmiany w szkolnictwie i pomocy społecznej

Kolejna nowelizacja tzw. ustawy pomocowej dla uchodźców z Ukrainy, wprowadzająca m.in. nowe rozwiązania dotyczące edukacji i pomocy społecznej, a także ułatwienia w procedurach związanych z remontami budynków komunalnych, trafiła do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt wejdzie w życie w drugim kwartale bieżącego roku.

Główne założenia dotyczą rozwiązań z zakresu edukacji i pomocy społecznej, służących zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują. Dorosłym z kolei łatwiej będzie znaleźć pracę. Powiatowe urzędy pracy mają na mocy tej noweli przeprowadzać kursy z języka polskiego.

Jak przekazuje MSWiA, zmiany dotyczą także rynku nieruchomości. Nowela zakłada uproszczenie procedur związanych z przebudową, remontem lub zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i przeznaczonych docelowo na cele mieszkalne.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO

CMjBQLDAsUGw=