Zamknij

Kolejne przelewy dla emerytów. ZUS: wypłata 15 września

Katarzyna Witwicka
13.09.2022 17:17
14. emerytura wypłaty
fot. cha_cha/Shutterstock (ilustracyjne)

14. emerytura już trafiła do prawie 5 milionów emerytów. W najbliższy piątek 15 września kolejne wypłaty popłyną do 1,2 mln seniorów.

Czternastka, czyli dodatkowe świadczenie dla seniorów, w 2022 roku także zasili konta emerytów. Pierwsze wypłaty świadczenia ruszyły 25 sierpnia. Kolejne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych transze wypłacone zostały 1, 5, 6, 10 września, zaś ostatnie zaplanowano na 15 i 20 września.

Czternasta emerytura. Kiedy dojdzie przelew?

Resort rodziny i polityki społecznej wyliczył, że w tym roku czternastka trafi łącznie do 9 mln osób, z czego 7,7 mln emerytów otrzyma dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości tj. 1338,44 zł brutto. Najbliższy przelew, który zostanie zrealizowany 15 września, trafi do 1,2 mln seniorów. Mowa o kwocie 1,5 mld zł – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Wypłata czternastek idzie zgodnie z planem. Wszystkie świadczenia wypłacane są na czas. Do tej pory wypłaciliśmy około 5,6 mld zł dla około 4,7 mln emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich otrzymała świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czternasta emerytura. Kwota

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości - 1217,98 zł na rękę - otrzyma każdy senior, którego świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Wyższe emerytury wiążą się z niższym świadczeniem, które pomniejszane będzie na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane.

Prawo do czternastki mają osoby, które 24 sierpnia, czyli w dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=