Zamknij

Adam Glapiński: konsumenci mają aż za dużo pieniędzy

06.10.2022 15:00

Po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji prasowej ponownie przedstawił bieżącą sytuację ekonomiczną w kraju. 

Konferencja prezesa NBP
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east news

Konferencja prezesa NBP 6 października. Prezes Glapiński o walce z inflacją

Stopy procentowe wbrew oczekiwaniom rynku nie zmieniły się – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Inflacja wciąż jednak doskwiera Polakom – wrześniowy odczyt wskazał na 17,2 proc.  

Glapiński pytany o wygłoszoną kilka miesięcy temu prognozę dotyczącą dalszego wzrostu inflacji odparł, że pojawiły się „czynniki zewnętrzne”, które je zmieniły. – Mówiłem o szczycie inflacji, który miał nastąpić latem. To miał być płaskowyż. Trudno powiedzieć, w którym momencie jesteśmy teraz – mówił szef banku centralnego.

Prezes NBP mówił, że należy tłumić popyt tak, by przedsiębiorcy nie przerzucali wyższych kosztów biznesu na ceny, a zarazem na klienta końcowego. 

Prezes banku centralnego mówił też, że inflacja dotyka wszystkie kraje, ale polska gospodarka i tak "radzi sobie". - My nie mamy kryzysu. Gospodarka się bardzo szybko rozwija. Nabywcy i konsumenci mają aż za dużo pieniędzy, gospodarka kręci się zbyt szybko - podsumował. 

loader

RadioZET.pl