Zamknij

Koniec epidemii w Polsce, ale maseczki zostają. Gdzie nadal trzeba je nosić?

29.04.2022 08:54

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.  Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w połowie maja zostanie on oficjalnie zniesiony. Jednak formalnie pozostanie stan zagrożenia epidemicznego i w wybranych miejscach trzeba będzie nadal nosić maseczki.

Koniec epidemii w Polsce, ale maseczki zostają. Gdzie będzie trzeba je nosić
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Koronawirus w Polsce nie jest już tak dużym zagrożeniem, jak jeszcze niedawno uważali rządzący. Od połowy maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Koniec epidemii w Polsce, ale maseczki zostają. Gdzie będzie trzeba je nosić?

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Natomiast stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Epidemii nie ma, ale maseczki w aptekach, szpitalach i u lekarza zostaną z nami dłużej. Rządzący przedstawili projekt rozporządzenia, z którego wynika, że obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w punktach opieki zdrowotnej zostanie przedłużony do 31 maja 2022 r. Projekt jest do wglądu na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i czeka na podpis premiera.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

loader

RadioZET.pl/PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl