Zamknij

Koniec maseczek w Polsce. Rząd ukrył w rozporządzeniu haczyki

28.03.2022 10:20

Od 28 marca rząd zniósł obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, między innymi w sklepach i komunikacji miejskiej. Wykreślił także z przepisów kwarantannę i izolację, zobowiązując jednak chorych na COVID-19 do unikania kontaktów z innymi osobami i stosowania się do zaleceń lekarza.

Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Koronawirus wreszcie znalazł się w odwrocie. Po niemal dokładnie dwóch latach (24 miesiącach i 12 dniach) od wprowadzenia zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych obowiązek został usunięty z przepisów covidowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rezygnacja z maseczek możliwa jest dzięki osiągnięciu progu odporności zbiorowej. Według podanych przez szefa MSZ danych, przeciwciała po szczepieniu lub przejściu choroby ma już 90-95 procent Polaków.

Koniec maseczek, kwarantanny i izolacji. Ale nie wszędzie

Obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych zniosło rządowe rozporządzenie opublikowane w piątek 25 marca. W nowych przepisach znalazły się jednak dwa ważne wyjątki, w których zasłanianie ust i nosa w dalszym ciągu jest wymagane.

Maseczki trzeba obowiązkowo wkładać w budynkach przychodni, szpitali i innych lokalach związanych z systemem ochrony zdrowia. Zakładanie ich jest także wymagane w przypadku wizyt w aptekach. Niedzielski zaapelował ponadto, żeby z własnej inicjatywy zakładać je w miejscach, gdzie przebywa dużo osób i nie można utrzymywać dystansu.

Odprężenie w walce z COVID-19 widać także po zlikwidowaniu obowiązku poddawania się kwarantannie i izolacji. Chorzy, jak podkreślił Niedzielski, będą jednak zobowiązani do stosowania się do zaleceń lekarza oraz unikania kontaktów z innymi.

Pamiętajmy jednak o jednym: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, nie oznacza, że nie będzie już COVID-19. Dlatego, mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal — jako społeczeństwo — musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych.

Adam Niedzielski

Zmiana dotycząca kwarantanny i izolacji nie działa wstecz – osoby, które zostały już na nie skierowane, mają obowiązek dokończenia ich na zasadach określonych w poprzedniej wersji przepisów.

- Sytuacja międzynarodowa i prognozy są pozytywne. Do końca kwietnia będziemy mieli znaczną redukcję zakażeń i hospitalizacji – podkreślił Adam Niedzielski.

loader

RadioZET.pl/Business Insider Polska/PAP