Zamknij

Koniec naciągania seniorów na koszty. Będą nowe przepisy

28.10.2022 09:38

Koniec naciągania seniorów na zakupy przez telefon? Sejm poparł nowelizację ustawy o prawach konsumenta, na mocy której będzie można skuteczniej ścigać telefonicznych oszustów i naciągaczy.

Koniec naciągania seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy nie będą już oszukiwani przez telefonicznych naciągaczy. Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawach konsumenta, która ma m.in. zwiększyć ich ochronę w sytuacji, kiedy umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa. Konsumenci wplątani w opłaty abonamentowe, na które zgodzili się przez telefon, będą mieli prawo wycofać się z umowy.

Nowe prawo konsumenckie. Koniec z naciąganiem seniorów na koszty

Zgodnie z nowelizacją ustawy, konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, będzie mógł od niej odstąpić w terminie 30 dni bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów. Mowa o umowie zawartej np. w miejscu zamieszkania konsumenta lub podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę.  Jak czytamy „nowelizacja ma na celu także eliminację próby obchodzenia przez przedsiębiorców przepisów w przypadku różnego rodzaju abonamentów medycznych oferowanych na pokazach”.

Przyjęto także poprawkę Lewicy, która dotyczy rozmów z udziałem bota telefonicznego (robocalls). - W robocallach padają nazwy łudząco podobne do programów samorządowych albo rządowych, np. „profilaktyka plus”. Odbiorca ma myśleć, że rozmawia z przedstawicielem instytucji publicznych. Wprowadzeni w błąd ludzie to zwykle osoby starsze. Ofiary są następnie zapraszane na płatne pokazy albo sprzedaje się im towary po zawyżonych cenach – tłumaczyła Marcelina Zawisza.

Zakaz automatycznych połączeń będzie dotyczyć nie tylko marketingu bezpośredniego, ale również niezamówionej informacji handlowej. Robocalle staną się także czynem nieuczciwej konkurencji. - Do tej pory państwo nie było w stanie skutecznie walczyć z tą nieuczciwą praktyką. Sprawą zajmował się Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale jak dotąd tylko dwie sprawy zakończyły się uiszczeniem kar - mówiła Zawisza.

Zmieni się również przepis mówiący o informowaniu o cenach, co często wykorzystywano jako handlowy trik w Black Friday. Ustawa nakłada wymóg, by w każdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi podawano informację o najniższej cenie tego towaru lub też usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

loader

RadioZET.pl/PAP/Partia Razem