Zamknij

Koniec zasiłku dla bezrobotnych. Rewolucyjny pomysł naszych sąsiadów

Katarzyna Witwicka
22.07.2022 17:14

Niemiecki rząd zlikwiduje zasiłek dla bezrobotnych, a właściwie zastąpi go nowym świadczeniem. Tzw. dochód obywatelski staje się faktem.

Koniec zasiłku dla bezrobotnych
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie zlikwidowany za naszą zachodnią granicą. Tzw. Hartz IV w przyszłym roku zostanie zastąpiony przez dochód obywatelski. Oto niemiecki plan na walkę z bezrobociem. 

Dochód obywatelski tak, ale nie na stałe

Serwis Deutsche Welle przybliżył plan niemieckiego rządu na walkę z bezrobociem. Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) mówił, że likwidacja zasiłku IV i zastąpienie go dochodem obywatelskim ma „zwiększyć szacunek do odbiorców zasiłku”. Z dotychczasowych informacji przekazanych przez niemiecki rząd wynika, że dochód obywatelski nie będzie dany mieszkańcom raz na zawsze. Będzie „okres próbny”, po którym świadczenie będzie stopniowo obniżane. 

Bezrobotni będą mogli zawrzeć umowę z urzędami pracy i wypracować „plan współpracy”. W czasie okresu próbnego beneficjentom nie będzie groziło cięcie świadczeń. „Dopiero po tym czasie możliwe będą redukcje dochodu obywatelskiego, np. wtedy, gdy osoba pobierająca go nie zgłosi się do zaproponowanej pracy” – czytamy w Deutsche Welle.

 

Niemieccy politycy nie doszli jednak do porozumienia w kwestii wysokości świadczenia, a także kar za nieprawidłowe jego wykorzystanie. Takie przewidziane są m.in. w przypadku, gdy beneficjent nie stawia się na umówione wizyty w urzędzie. Jak wylicza Deutsche Welle, obecny zasiłek Hartz IV pobiera w Niemczech ponad 5 milionów osób.

loader

RadioZET.pl/DW