Zamknij

Kontrolerzy lotów dogadali się z PAŻP. Głos zabrał rzecznik rządu

PAP
29.06.2022 09:49

Jest porozumienie kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) - podała PAP. Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że Rada Ministrów zaakceptuje warunki wynegocjowane przez obie strony sporu.

Porozumienie z kontrolerami lotów
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Mamy uzgodnione porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) w zakresie zmian do regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy - poinformowała prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Anita Oleksiak podczas środowej konferencji prasowej.

- Zakończyliśmy też konsultacje społeczne dotyczące obu tych dokumentów - powiedziała szefowa PAŻP Anita Oleksiak.

Porozumienie kontrolerów lotów z PAŻP

Jeżeli porozumienie PAŻP z kontrolerami będzie zawierać to, na co obie strony były umówione, ze strony rządu będzie zielone światło i nie powinno być problemów z kontrolerami w wakacje - powiedział w środę w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany w Radiu Plus, czy wobec tego, że zakończyły się konsultacje w sprawie regulaminu płacowego pracowników PAŻP, dotyczącego m.in. wynagrodzeń kontrolerów i doszło do porozumienia ze związkami, rząd to zaakceptuje. - Wydaje się, że to jest na wyciągnięcie ręki, jeżeli te umowy i regulaminy zawierają dokładnie to, na co była umówiona strona rządowa i strona związkowa, to z naszej strony będzie na to zielone światło - odpowiedział Müller.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) podpisała pod koniec kwietnia porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), które ma obowiązywać do 10 lipca br. Wcześniej przez kilka tygodni trwały negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Jeżeli nie doszłoby do porozumienia, to od 1 maja ruch lotniczy nad Polską mógł zostać ograniczony.

- Jeśli chodzi o regulamin płacowy pracowników PAŻP, szczególnie kontrolerów, wczoraj zakończyły się konsultacje wewnętrzne, związki zawodowe zajęły stanowisko wobec projektu - odpowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej czy zaakceptował kształt porozumienia PAŻP z kontrolerami ruchu lotniczego. - Projekt jest dzisiaj poddany analizie w Ministerstwie Infrastruktury i w zależności od wyników tej analizy podejmiemy w tej sprawie właściwe decyzje - dodał szef resortu infrastruktury. 

RadioZET.pl/PAP - Piotr Śmiłowicz