Zamknij

Krajowy Plan Odbudowy i kamienie milowe. Do czego zobowiązała się Polska?

Katarzyna Witwicka
02.06.2022 10:03

Krajowy Plan Odbudowy ostatecznie zaakceptowany. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek w Warszawie ma ogłosić akceptację dokumentu i otworzyć naszej gospodarce drogę do unijnych pieniędzy.

KPO kamienie milowe
fot. AP/Associated Press/East News

Krajowy Plan Odbudowy wymusi zmiany w wielu dziedzinach życia. To warunek, by nasz kraj otrzymał unijną kasę. Mowa o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

"Kamienie milowe KPO" 

Premier Morawiecki we wtorek na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli wskazywał, że czwartkowa wizyta von der Leyen jest zaplanowana po to, aby ukoronować podpisanie naszego porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. "Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces już jest za nami" - mówił szef polskiego rządu.

Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka udostępnił za Komisją Europejską aneks do KPO, który określa zbiór zobowiązań naszego kraju. To tzw. „kamienie milowe KPO”.

Dokument mówi m.in. o konieczności „naprawy” reformy sądownictwa w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Mowa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej i przywrócenia do orzekania sędziów, którzy niezgodnie z prawem zostali zwolnieni.  

KE chce zobowiązać Polskę, by promowała aktywność zawodową wśród seniorów. W dokumencie wskazano na określenie zachęt, by pracownik, który osiągnął wiek emerytalny, pozostał na rynku pracy. Taką zachętę wprowadził już Polski Ład, który zwolnił pracujących seniorów w PIT.

To niejedyna zmiana, na którą musi przygotować się rynek pracy. Aneks do KPO mówi o konieczności pełnego ozusowania śmieciówek. Nie określono jednak, czy mowa wyłącznie o umowach zleceniach, czy także o umowach o dzieło.

Dokument wyznacza też inne wyzwania dla Polski. Dość ogólnie jednak wskazano, że nasz kraj powinien m.in zmniejszać obciążenia regulacyjne dla firm, wspierać zieloną transformację, dążyć do cyfryzacji procesów administracyjnych czy też uczynić rynek pracy bardziej elastycznym.

loader

RadioZET.pl