Obserwuj w Google News

Kredyt tylko dla nielicznych. Niepokojąca prognoza NBP

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
08.11.2022 15:20
Zareaguj Reakcja

Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie prognozuje, że banki nadal będą zaostrzały politykę kredytową. To zła wiadomość dla tych, którzy myśleli o zadłużeniu się w banku. Może się okazać, że nie będzie ich stać na zaciągnięcie kredytu.

Trudniej o kredyt w banku
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Kredyt tylko dla wybranych? NBP w najnowszym raporcie wskazał, że zdolność kredytowa Polaków w dalszym ciągu będzie spadać. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że we wrześniu tego roku o 70 proc. mniej klientów zyskało finansowanie w banku, a jednocześnie o ponad 70 proc. spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Kredyty nie dość, że są drogie z uwagi na rosnące stopy procentowe, to dodatkowo są wyjątkowo niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Będzie jeszcze gorzej?

Zaciągnięcie kredytu będzie nie lada wyzwaniem. Niepokojący raport NBP

Bank centralny w raporcie pt. „Sytuacja na rynku kredytowym” wskazał na stale rosnące stopy procentowe, które ograniczyły popyt na kredyty. Banki zaostrzyły politykę kredytową, dokładniej sprawdzają potencjalnego klienta i mają wyższe wymagania. Nic jednak nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić.

Redakcja poleca

„Na IV kwartał 2022 r. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują, z wyjątkiem krótkoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw, dalszego spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw ma być znaczny” – czytamy w raporcie NBP.

Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej skłaniało je dotychczas m.in. pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i jakości portfela kredytów mieszkaniowych.

Tymczasem 9 listopada Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje o losie kredytobiorców. Stopa referencyjna równa obecnie 6,75 proc. może wzrosnąć, jeśli RPP w walce z prawie 18 proc. inflacją postawi na podwyżkę stóp procentowych.

RadioZET.pl/NBP