Obserwuj w Google News

Kryzys energetyczny. Moskwa: Putin derusyfikuje Europę

3 min. czytania
20.07.2022 07:17
Zareaguj Reakcja

- Czekamy bardzo na ten pakiet gazowy, bo na dzisiaj to bardziej nas Putin jako Europę derusyfikuje, niż Europa sama w sobie - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa. W odpowiedzi szef resortu energii Ukrainy German Galushchenko dodał, że jego kraj będzie chciał transformować system energetyczny podnosząc udział OZE.

Moskwa: Putin derusyfikuje Europę. MAE:  jesteśmy w połowie globalnego kryzysu energetycznego
fot. Pawel Wodzynski/East News

Minister klimatu i ś rodowiska Anna Moskwa rozmawiała w Warszawie o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny z ministrem energii Ukrainy German Galushchenko, dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol, zastępcą sekretarz ds. energii USA David Turk oraz prezesem Gaz System, Tomaszem Stępniem.

Minister klimatu: Putin derusyfikuje Europę

Szefowa resortu klimatu i środowiska powiedziała, że "Czekamy bardzo na ten pakiet gazowy, bo na dzisiaj to bardziej nas Putin jako Europę derusyfikuje, niż Europa sama w sobie". Zdaniem Anny Moskwy Unia Europejska powinna pokazać jasny plan odejścia od rosyjskiego gazu.

To jest ten krok, który UE musi wykonać. W przeciwnym razie w najmniej odpowiednim momencie, na najmniej odpowiednich warunkach dla państw europejskich strona rosyjska dokona tej derusyfikacji. To byłby najgorszy scenariusz, który krok po kroku staje się faktem - Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Z kolei szef ukraińskiego resortu energii Germanem Galushchenko podkreślił, że priorytetem dla jego kraju jest odbudowa gospodarki i zakończenie konfliktu zbrojnego. Minister zaznaczył, że wojna przyczyniła się do ogromnych strat w zakresie infrastruktury energetycznej na terenie Ukrainy, szczególnie wśród odnawialnych źródeł energii.

Galushchenko mówił, że Ukraina będzie chciała transformować swój system energetyczny podnosząc udział OZE. Obecnie 70 proc. energii na Ukrainie produkowanej jest z węgla. Poinformował, że udział OZE ma wzrosnąć do 25 proc., rozwijana ma być także energetyka atomowa.

Redakcja poleca

Przedstawiciel Ukrainy podkreślił, że jego państwo może być też istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego UE. Mówił on, że w Ukrainie są największe magazyny gazu w Europie, w których można trzymać ten surowiec znacznie taniej niż w Unii. Zapewnił, że Ukraina jest też gotowa na eksportowanie dużej ilości energii elektrycznej do Wspólnoty.

Podczas spotkania zastępca sekretarza ds. energii USA David Turk mówił o solidarnym rozwiązywaniu problemów energetycznych. Zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą pomagać w dywersyfikacji dostaw nośników energii. Podkreślił, że obecnie 70 proc. eksportowanego gazu LNG z USA trafia do Europy.

Chcemy uwolnić duże rezerwy naszej ropy m.in. we współpracy z MAE. Będzie to 1 mln baryłek dziennie z rezerw USA przez dłuży czas, tak aby miało to również aspekt globalny - David Turk, zastępca sekretarza ds. energii USA

Na kwestie związane z oszczędnością energii zwrócił również uwagę dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol. Podkreślił, że w związku z wojną jesteśmy w połowie pierwszego prawdziwego globalnego kryzysu energetycznego. Przywołując kryzys naftowy z lat 70-tych podkreślił, że dotyczył on w praktyce tylko ropy. Obecnie kryzys dotyka ropy, gaz, produkcję ciepła i energii elektrycznej. "Nasze analizy pokazują, że konieczna jest współpraca (międzynarodowa) i solidarność" - podkreślił Birol.

Szef Agencji zwrócił uwagę, że w dobie kryzysu energetycznego i ciężkiej zimy jednym z działań, które należy wykonać jest zmniejszenie konsumpcji gazu i zmiana przyzwyczajeń Europejczyków. Przekonywał, że zmniejszenie w domach temperatury z 21 do 19 stopni pozwoli zaoszczędzić 20 mld m sześc. gazu., to tyle - jak podkreślił - ile płynie gazociągiem Nord Stream 1.

RadioZET.pl