Zamknij

Kto w ogóle nie zapłaci podatku? Trzy grupy z PIT-0

Katarzyna Witwicka
18.07.2022 16:16
Kto w ogóle nie zapłaci podatku
fot. Marek BAZAK/East News

Polski Ład, a następnie obowiązujący od lipca projekt Niskie Podatki, zwolnił z daniny wybranych podatników. Choć nie zapłacą PIT, to nie uciekną od niepodlegającej odliczeniu składki zdrowotnej.

PIT od początku roku nie jest już zmartwieniem wybranych grup podatników. Choć wielodzietne rodziny czy też pracujący seniorzy nie zapłacą już podatku, to swoje zarobki będą musieli pomniejszyć o 9 proc. składki zdrowotnej, której nie odliczą już w rocznym rozliczeniu.

Najmniej zarabiający bez PIT

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowodował, że podatku nie płacą wszyscy podatnicy uzyskujący dochody do określonego pułapu, w tym np. emeryci ze świadczeniem do 2500 zł miesięcznie i osoby z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Jak poinformował resort finansów, od przyszłego roku osoby z najniższą pensją nie będą musiały czekać na zwrot podatku. Będą mogły złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT przez płatnika. „Zmiana, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. została wprowadzona z myślą o podatnikach, których dochody w danym roku nie przekroczą 30 000 zł. Są to m.in. osoby podejmujące prace dorywcze, a także ci, którzy rozpoczęli pracę pod koniec roku kalendarzowego. Podatnicy ci będą mogli od stycznia 2023 r. złożyć każdemu płatnikowi, w tym pracodawcy, wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Pracujący seniorzy bez podatku

Wystarczy dłużej pracować żeby nie zapłacić podatku dochodowego” – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najnowszym komunikacie.

Od 1 stycznia 2022 r. osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są zatem kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie dostają emerytury z ZUS oraz podlegają ubezpieczeniom społecznym.

- To jest ulga tylko dla osób pracujących i niepobierających emerytury, pomimo że już osiągnęły wiek emerytalny. Nie skorzystają z niej ci seniorzy, którzy dostają pieniądze z ZUS i jeszcze sobie dorabiają – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Ulga dotyczy zarówno seniorów zatrudnionych na umowach o pracę jak i tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Żeby ją zastosować, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy – wyjaśnia.

Pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu co najmniej kwoty 115 528 zł (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł zwolniony przychód).

Zwolnienie dla rodzin z czwórką dzieci

Podatku nie zapłacą także rodzice (lub opiekunowie) co najmniej czwórki dzieci. „Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego przychody z pracy na etacie, umowy zlecenia zawartej z firmą lub z pozarolniczej działalności gospodarczej (innej niż opodatkowana kartą podatkową) wyniosą rocznie do 85 528 zł, nie zapłaci PIT od tych dochodów. W przypadku obojga rodziców kwota ta wzrasta do 171 056 zł” – wyjaśnia resort finansów.

Z szacunków rządu wynika, że osób zwolnionych z PIT od początku roku może być nawet 9 mln.

RadioZET.pl/gov.pl

CMjBQLDAsUGw=