Zamknij

Kupiliśmy miliony paczek cukru. Sprzedaż skoczyła o 83 proc.

Katarzyna Witwicka
19.08.2022 11:51
Jak sprzedawał się cukier? Rekordowe wyniki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Panika zakupowa związana z cukrem i jego rosnącymi cenami przełożyła się na wyniki sklepów. Jak podało Centrum Monitorowania Rynku, w lipcu sprzedaż cukru w sklepach osiedlowych była rekordowo wysoka. 

Cukier dla wielu gospodarstw domowych stał się nieosiągalny. Jego cena wzrosła, zaś największe sieci handlowe, widząc puste palety po tym produkcie, zdecydowały się na wprowadzenie limitów na zakup cukru. Ruch z marketów przeniósł się do osiedlowych sklepów, gdzie sprzedaż tego towaru wzrosła o 83 proc.

Sprzedaż cukru wystrzeliła. Kupiliśmy miliony opakowań

Według Centrum Monitorowania Rynku (CMR) w lipcu 2022 r. ilość sprzedanego cukru w sklepach małoformatowych osiągnęła rekordowy poziom 13,3 mln kg.

Znacznie większy popyt na cukier to efekt doniesień o brakach dostępności i limitach na ten produkt w dyskontach, a także obaw o dalsze podwyżki. Najmocniej wzrosła sprzedaż zwykłego cukru białego (który odpowiada za 95 proc. wolumenu sprzedaży cukru w tym kanale sprzedaży), ale gorączka cukrowa objęła też cukier trzcinowy, a także cukier puder 

Magdalena Wilgatek z CMR

Miesiące wakacyjne zawsze były okresem większego zapotrzebowania na cukier z uwagi na przygotowywanie przez gospodarstwa domowe przetworów. Lipiec w bieżącym roku pobił jednak wszelkie rekordy. Nawet miesiąc do miesiąca sprzedać wzrosła ponad dwukrotnie.

 Jak przypomnieli eksperci, szczyt sprzedaży miał miejsce na początku lipca, kiedy to wybuchła panika cukrowa, a ceny zaczęły rosnąć. Z badań wynika, że na co ósmym paragonie pojawiało się więcej niż 10 kg cukru. 

RadioZET.pl/PAP/CMR

CMjBQLDAsUGw=