Zamknij

Polski Ład i zmiany w kwocie wolnej od podatku. Soboń: tego wcześniej nie było

25.03.2022 09:50

PiS chce wprowadzić kolejną rewolucję w podatkach. Z nowych „elastycznych” zasad skorzystają m.in. ci, którzy pracują w kilku firmach i mają więcej niż jedno źródło dochodu. Artur Soboń poinformował o zmianach dotyczących kwoty wolnej od podatku.

Soboń o zmianach w Polskim Ładzie
fot. PAP/Paweł Supernak

Polski Ład w nowym wydaniu nie przypomina już reformy, która weszła w życie w styczniu 2022 roku. Rząd ogłosił, że zostawi jedynie korzystne zmiany tj. wyższa kwota wolna od podatku i wyższy drugi próg podatkowy.

Choć kwota wolna od podatku nie ulegnie zmianie, nadal będzie wynosiła 30 tys. zł, to zmienią się zasady pobierania zaliczek na PIT w przypadku podatników z wieloma źródłami dochodu. Szczegóły w radiowej Jedynce zdradził wiceminister finansów Artur Soboń.

Kwota wolna od podatku do podziału?

- Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, której projekt przedstawił rząd, pozwoli podzielić kwotę wolną od podatku w kilku miejscach pracy - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.

Jeśli mamy kilka źródeł dochodu, będziemy mogli wskazać w tych miejscach, w których te dochody otrzymujemy, aby podzielić nam kwotę wolną, która jest podstawą do tego, aby obliczyć zaliczki na jedno, dwa lub trzy miejsca. W praktyce będzie to oznaczało, że w jednym miejscu można rozliczyć 300 zł, w dwóch miejscach po 150, w trzech po 100 zł

Artur Soboń

Jak dodał, nie będzie żadnego dualizmu w systemie, zasada odliczania zaliczek na PIT będzie jednolita. - Wprowadzamy bardziej elastyczne zasady, tego wcześniej nie było - powiedział wiceminister.

Przypomnijmy, że reforma, która ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku, zakłada m.in. rezygnację z ulgi dla klasy średniej, powrót do możliwości rozliczania się z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców czy też niższy PIT dla podatników, którzy opodatkowani są według skali podatkowej.

POLSKI ŁAD OD 1 LIPCA 2022. LISTA ZMIAN

loader

RadioZET.pl/PAP