Obserwuj w Google News

Kwota wolna i próg podatkowy do zmiany? Soboń: tak, ale jeszcze nie teraz

Katarzyna Witwicka
1 min. czytania
07.07.2022 16:02
Zareaguj Reakcja

Wiceminister finansów Artur Soboń nie wykluczył kolejnej podwyżki kwoty wolnej od podatku i stawki drugiego progu podatkowego.

Soboń o Polskim Ładzie
fot. PAP/Piotr Nowak

Polski Ład sprawił, że kwota wolna od podatku sięgnęła 30 tys. złotych, a drugi próg podatkowy wyniósł 120 tys. zł. Gdyby nie reforma składki zdrowotnej, moglibyśmy wówczas mówić o korzyściach podatkowych dla wszystkich Polaków. Tymczasem nieodliczana w PIT składka zdrowotna sprawiła, że nie każdy odnotował więcej pieniędzy na kontach w 2022 roku.

W lipcu znowelizowano Polski Ład. Zrezygnowano z ulgi dla klasy średniej, a PIT w pierwszym progu obniżono do 12 proc. Bez zmian pozostały kwota wolna od podatku i progi podatkowe. Resort finansów nie powiedział jednak w tym temacie ostatniego słowa.

Kwota wolna będzie rosła? Resort odpowiada

Inflacja nieustannie rośnie, zmniejszając wartość nabywczą wynagrodzeń Polaków. Regularne podnoszenie kwoty wolnej od podatku pozwala najmniej zarabiającym w ogóle nie płacić PIT lub zmniejszyć zobowiązania względem skarbówki. Czy rząd zdecyduje się na kolejną podwyżkę?

Jak mówił podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń, taka podwyżka nastąpi, ale jeszcze nie teraz.

Redakcja poleca

- Czy kwota wolna i próg podatkowy będą podwyższane? Z całą pewnością, ale to nie będzie automatyczne. Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych. Nie przesądzam, kiedy to nastąpi - podsumował Artur Soboń.

RadioZET.pl/PAP