Zamknij

Lista najmniej przyjaznych przedsiębiorcom krajów. Polska w czołówce rankingu

06.07.2022 07:57

Rząd niejednokrotnie obiecywał, że będzie przyciągał zagranicznych inwestorów do naszego kraju. Tymczasem jak wynika z raportu TMF Group, jesteśmy jednym z najmniej atrakcyjnych krajów pod względem prowadzenia biznesu.

Polska oficjalnie nieprzyjazna przedsiębiorcom
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Podatki w Polsce spędzają sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Wprowadzenie Polskiego Ładu i jego lipcowa reforma sprawiły, że zawód księgowego zyskał na popularności. System podatkowy w Polsce oficjalnie uważany jest za skomplikowany, co potwierdzają badania.  Polska jest na 10. miejscu na świecie i na 4. w Europie na niechlubnej liście państw, w których najtrudniej działać przedsiębiorcom – pisze "Puls Biznesu", powołując się na raport TMF Group.

Polska na czele niechlubnego rankingu. Podatki nie zachęcają przedsiębiorców

"Wśród 77 krajów odpowiadających za 92 proc. światowego PKB i 95 proc. inwestycji zagranicznych zajmujemy niechlubne 10. miejsce (drugi rok z rzędu) pod względem złożoności przepisów regulujących prowadzenie biznesu" – podaje dziennik za wspomnianym raportem.

Jak wskazano, winowajcą jest m.in. Polski Ład, który skomplikował sytuację przedsiębiorców i sprawił, że wybór formy opodatkowania biznesu stał się nie lada wyzwaniem. Z raportu wynika, że w Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes we Francji, Grecji i we Włoszech.

Cytowana przez dziennik dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej Joanna Romańczuk zwróciła uwagę, że przepisy prawa pracy w Polsce już wcześniej były skomplikowane, a wprowadzenie w styczniu tego roku Polskiego Ładu zagmatwało je jeszcze bardziej. - To kosztowne wyzwanie dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie przejrzystość i prostotę regulacyjną – zaznaczyła.

Pod koniec minionego roku opisywaliśmy wnioski z innego raportu - International Tax Competitiveness Index . To ranking konkurencyjności systemów podatkowych, którego autorzy pod uwagę brali m.in. stopień przystępności przepisów. Na liście najprostszych i najbardziej przyjaznych systemów podatkowych Polska była wówczas druga… od końca. Na 37 krajów OECD zajęliśmy przedostatnie miejsce.

loader

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu