Zamknij

Czarna lista resortu finansów. Te firmy nie zapłaciły nawet złotówki podatku

Katarzyna Witwicka
03.10.2022 13:23

Ministerstwo Finansów cyklicznie publikuje listę największych płatników CIT. W minionym roku do wspólnego budżetu najwięcej pieniędzy dołożyły spółki takie jak Orlen czy PGNiG. Milionowe podatki co roku płaci także właściciel Biedronki i operator sieci Play.

Które firmy zapłaciły podatek
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Podatki w Polsce nie należą do najprzyjemniejszych obowiązków przedsiębiorstw. Wielu podatników unika płacenia danin w kraju, starając się „optymalizować” koszty. Kto i ile podatku zapłacił w 2021 roku? Oto lista płatników CIT opublikowana przez resort finansów.

Lista płatników CIT za 2021 rok. Kto zapłacił największy podatek?

Wykaz podatników CIT dotyczy największych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). W przypadku tych pierwszych firm liderami w płaceniu podatków są podmioty z sektora bankowego, energetycznego i paliwowego. Taka lista publikowana jest przez resort co roku. Oto wykaz podmiotów indywidualnych, które w 2021 roku zapłaciły najwięcej na rzecz budżetu:

  • Polski Koncern Naftowy „Orlen” SA – ponad 1, 5 mld zł
  • P4 z o.o. – ponad 1,4 mld zł
  • PGNiG SA– blisko 1, 2 mld zł
  • Jeronimo Martins Polska SA – blisko 724 mln zł
  • Cyfrowy Polsat SA – blisko 720 mln zł

 

 

W przypadku grup podatkowych najwięcej zapłacili:

  • KGHM II – blisko 1,5 mld zł
  • PKO BP SA – ponad 1,4 mld zł
  • mBANK – blisko 640 mln zł
  • PZU – ponad 625 mln zł
  • PGK PGE 2015 – ponad 616 mln zł

 

Wpływy z podatku CIT mają bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, a samo rzetelne płacenie podatków jest wyrazem odpowiedzialności firm i elementem uczciwej konkurencji rynkowej. Dzięki wpływom z podatków możliwa jest realizacja wielu prospołecznych i prorodzinnych projektów, zapewnienie bezpieczeństwa i sprawne funkcjonowanie Państwa. To szczególnie ważne teraz, kiedy słowo „solidarność” nabiera wyjątkowego znaczenia. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego kraju i odpowiedzialnie podchodzą do kwestii płacenia podatków 

minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Po drugiej stronie barykady są firmy, które z uwagi na stratę podatkową nie podzielili się z budżetem nawet złotówką. Taką według danych MF miał ponieść Cinkciarz.pl, jednak jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „duże przychody i balansowanie na granicy rentowności to konsekwencja sposobu raportowania wyników”. Wśród, które nie zapłaciły CIT za 2021 rok znajdziemy także Jastrzębską Spółkę Węglową, Polską Grupę Górniczą czy też  grupę Volkswagen i Cinema City.

 

Resort przypomniał, że wpływy z CIT rosną z roku na rok. W 2015 roku wynosiły 32,9 mld zł a w 2021 r. 66,7 mld zł, co oznacza wzrost o 33,8 mld zł (czyli o 103 proc.). W I półroczu 2022 r. wpływy CIT wyniosły już 44,4 mld zł i były o 14,4 mld zł wyższe niż analogicznym okresie 2021 r. (o 47,9 proc.) i o 27,2 mld zł wyższe niż w tym samym okresie 2015 r. (o 158 proc.).

loader

RadioZET.pl