Zamknij

Ten kraj odcina się od rosyjskich surowców. "Przeszliśmy już większość drogi"

21.03.2022 16:37
Litwa odcina się od rosyjskich surowców. Przeszliśmy już większość drogi
fot. AP POOL/Associated Press/East News

- Przeszliśmy już większość drogi do uniezależniania się od Rosji. Zastąpiliśmy gaz rurociągowy skroplonym gazem ziemnym i jesteśmy gotowi do korzystania z ropy naftowej z innych krajów. Wkrótce zakończymy synchronizację energetyczną – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Wojna w Ukrainie spowodowała, że wiele krajów odwróciło się od Rosji. W ramach sankcji zostały zerwane umowy międzynarodowe, współprace oraz dostawy towarów. W efekcie deputowany Parlamentu Gruzji Aleksandre Elisashvili nazwał rosyjską armię „barbarzyńcami XXI wieku”.

Rosja zarabia ponad 600 milionów dolarów dziennie na sprzedaży nośników energii. - Pieniądze, którymi płacimy za ropę i gaz z Rosji, są wykorzystywane do wspierania wojny z Ukrainą. To się musi skończyć – powiedział w połowie marca litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Niezależność Litwy od rosyjskich surowców

Reuters poinformował, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych. Agencja powołała się na deklarację prezydenta Gitanas Nauseda.

Przeszliśmy już większość drogi do uniezależniania się od Rosji. Zastąpiliśmy gaz rurociągowy skroplonym gazem ziemnym (LNG) i jesteśmy gotowi do korzystania z ropy naftowej z innych krajów. Wkrótce zakończymy synchronizację energetyczną

Gitanas Nauseda, prezydent Litwy

Deklaracja prezydenta Litwy padła podczas poniedziałkowej konferencji, która miała miejsce po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte w Wilnie. - Połączenie gazowe z Polską, podmorskie połączenie energetyczne ze Szwecją, synchronizacja systemu energetycznego z Europą kontynentalną - to wszystko pokazuje, że Litwa przygotowuje się do życia całkowicie bez rosyjskich zasobów energetycznyc - zaznaczył Nauseda.

Litwa rozbudowuje system przesyłowy energii elektrycznej Litgrid. Ma on na celu synchronizację sieci państw bałtyckich z obszarem Europy kontynentalnej. W listopadzie 2021 roku minister energii Litwy Dainius Kreivys stwierdził, że synchronizacja jest "najważniejszym projektem z obszaru bezpieczeństwa narodowego, który pozwoli zarządzać systemami energetycznymi, razem z wiarygodnymi partnerami". W skład Litgrid wchodzi m.in. system transmisyjny LitPol Link, łączący polskie i litewskie sieci energetyczne.

RadioZET.pl/PAP/Ewa Nehring/Reuters

CMjBQLDAsUGw=