Zamknij

Majątek Elżbiety II. Królowa zostawiła po sobie fortunę

08.09.2022 20:02

W czwartkowe popołudnie świat obiegła wieść o śmierci królowej Elżbiety II. Tron i majątek odziedziczy syn monarchini 73-letni Karol.

Elżbieta II nie żyje
fot. Alessia Pierdomenico/Shutterstock

Królowa Elżbieta II na tronie Wielkiej Brytanii była od 6 lutego 1952. Monarchini należała jednocześnie do grupy najzamożniejszych ludzi świata.

Majątek Elżbiety II

„Forbes” w minionym roku oszacował jej majątek na pół biliona dolarów. Na majątek królowej składały się liczne posiadłości, pałace i zamki. Te, które stanowiły jej własność, wyceniane są na miliardy dolarów.

Jak wylicza „Forbes”, Elżbieta II była właścicielką unikatowych kolekcji biżuterii, dzieł sztuki i kreacji od światowej sławy projektantów. W skład majątku wchodziły także pojazdy i ziemie jak np. część londyńskiego West Endu oraz dno morskie do odległości 12 mil od linii brzegowej Wysp Brytyjskich wraz z jego zasobami naturalnymi i pływającymi tam delfinami.

Karol nowym królem Wielkiej Brytanii. Przejął tron po śmierci Elżbiety II

„Według szacunków roczny koszt utrzymania brytyjskiej monarchii oscyluje w okolicach około 35 mln funtów” – czytamy w serwisie. Portal powołał się na dane Brytyjskiej Agencji Turystyki, które wykazały bezpośredni związek  atrakcji turystycznych, przynoszących gospodarce dochód, z instytucją monarchii. Zyski dla brytyjskiej gospodarki oszacowano na około 500 mln funtów.

RadioZET.pl/Forbes.pl